15.05.2023 13:51

Prague Fringe se v květnu vrací na Malou Stranu

22. ročník festivalu anglického divadla Prague Fringe se 22.–27. května 2023 vrací na Malou Stranu. Na 6 scénách nabídne 130 představení od 35 souborů z 13 zemí. Festival uvede jak multižánrové autorské inscenace oceněné na největší světové divadelní přehlídce Edinburgh Fringe, tak i mladé talenty mezinárodního nového divadla.

Kromě inscenací z pěti anglofonních zemí nabídne Prague Fringe svoji zatím nejbohatší přehlídku evropských souborů z Itálie, Polska, Srbska a Švédska a Ukrajiny. Na své si přijdou milovníci činohry, experimentálního divadla i komedie.

Oceňovaný britský herec Pip Utton se vrací do A Studia Rubín, kde v monodramatu Dickens vykreslí  životní příběh velikána anglické literatury Charlese Dickense. Kyjevský soubor ProEnglish Theatre je po loňských vyprodaných představeních zpět s inscenací L_UKR_ÉCIE. V multidisciplinární adaptaci Shakespearovy narativní básně kombinuje skutečné příběhy ukrajinských žen s poezií a ukrajinskými lidovými písněmi. Inscenace se snaží o uměleckou reflexi násilí a zároveň zdůrazňuje sílu života.

Program Prague Fringe nabídne také 8 inscenací pro děti: populární britsko-švédské duo komiků Jon a Ollie uvede komedii o starém muži a toulavém psovi Lehni, sedni, zatancuj, nebude chybět hravá Bubble Show pana Bublináře ani cenami ověnčená kouzelná komedie Seska: Hrnec srandy.

Steve Gove, zakladatel a ředitel festivalu, dodává: „Po třech letech pandemických změn se vracíme do původního květnového termínu a také do naší oblíbené Malostranské besedy, kde se můžete těšit na větší produkce, například na japonské tanečníky Haru nebo na australské soubory The Hairy Godmothers s jejich představením Disney in Drag: Bylo nebylo a Australian Shakespeare Company. Srdečně zveme diváky také do zbrusu nového prostoru hned vedle Karlova mostu, kde na ně čeká pestrá nabídka stand upů, a to ve spolupráci s naším novým partnerem Charles Bridge Hostel and Apartments. Ať žije Fringe!"

Festival si dlouhodobě zakládá na tom, aby byl dostupný co nejširšímu publiku, a tak zmrazil ceny vstupenek na úrovni roku 2022. K dispozici je také oblíbený Fringe Pass, který zajistí zvýhodněný vstup na 5 představení.

https://www.praguefringe.com/cz/program/

 

Autor článku: Jasmína Voborská

Prague Fringe se v květnu vrací na Malou Stranu

Festivaly

29.05.2023

Festival Energie pro kulturu startuje čtvrtý ročník. Letos zamíří do 6 měst, kam tentokrát veze epickou show SNOWFLAKES: Amerikánka

Čtvrtý ročník putovního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do regionů opět přiveze bohatý kulturní program. Letos se návštěvníci mohou těšit třeba na kapelu Michala Hrůzy, Poetiku, Xindl X nebo zpěvačky Annu K či Ewu Farnou a mnoho dalších. Unikátním zážitkem bude rozhodně SNOWFLAKES: Amerikánka, epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se ji nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže.

26.05.2023

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

25.05.2023

Letní shakespearovské slavnosti zahájí komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků.