09.05.2022 20:49

Praha rozdělí na kulturních dotacích příští rok 380 milionů korun

Pražský magistrát rozdělí na kulturních dotacích v příštím roce 380 milionů korun, což je meziročně více. Větší část půjde na víceleté granty a pro ty jednoleté na rok 2023 je vyčleněno přibližně 112 milionů Kč. Novinkou bude proti minulosti kategorie pro velké, takzvané profilové festivaly. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Přidělení dotací musí ještě schválit pražští radní a následně zastupitelé. „Jedná se o tradiční dotační program, který hlavní město Praha vypisuje každý rok. Letos se jej podařilo vyhlásit dřív než v minulých letech. Výzva bude vyvěšena do poloviny června a příjem žádostí spustíme od 15. do 29. června," řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Z celkové částky je vyčleněno 268,72 milionu na víceleté granty a zbylých 111,28 milionu Kč zůstane pro jednoleté granty na rok 2023. Pro srovnání - na letošní rok bylo pro víceleté granty schváleno 227,2 milionu Kč a pro jednoleté 102,8 milionu Kč.

Město rozdělí peníze v sedmi oblastech - v divadle, hudbě a tanci, další kategorií je potom vizuální umění, literatura, audiovize a poslední jsou mezioborové projekty. Proti dosavadnímu systému vznikne nová víceletá kategorie žadatelů, a to profilové festivaly.

Zájemci v ní budou moci žádat o více než 500.000 korun. Pro přidělení dotace budou muset splnit několik podmínek. Akce musí být naplánována alespoň na čtyři roky po sobě, minimální návštěvnost je 5000 diváků ročně, festival musí trvat tři dny a náklady pořadatelů musí přesáhnout deset milionů korun. Zároveň městská dotace nesmí tvořit více než 35 procent celkových nákladů.

Dosud platná pravidla se více měnit nebudou. O přidělení peněz nadále rozhoduje dotační komise, která navrhne přidělit peníze pouze těm, kteří dosáhnou potřebné bodové hranice stanovené v jednotlivých dotačních oblastech.

https://www.praha.eu/

Autor článku: ČTK: brn, rdo