17.02.2023 08:01

Praha vydá na kulturní dotace 378,66 milionu Kč, většinu na víceleté granty

Hlavní město vynaloží letos na kulturní dotace 378,66 milionu korun, což je meziročně zhruba o deset milionů více. Větší část peněz je určena pro víceleté granty. Nejvíc peněz město rozdělí mezi divadla a nejméně na literaturu. Přidělení dotací schválili pražští zastupitelé. Na úřad dorazilo 668 žádostí. Loni dalo město na kulturní granty 368,18 milionu korun.

„Na letošní rok se nám podařilo vyčlenit nejvíc peněz. Pokračujeme v trendu, kdy objem peněz v dotacích narůstá. Je vidět, že po roce 2020 jsme měli lehký pokles způsobený covidem-19, ale už jsme se dostali opět zpátky k trendu, kdy objem peněz (na kulturní dotace) narůstá," řekla koncem ledna tehdejší dosluhující radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Z celkové částky vyčleněné na dotace tvoří větší část víceleté granty, na které půjde 256,72 milionu korun. Zbylých 121,88 milionu bude na jednoleté granty, což je meziročně asi o pět milionů korun méně. Žadatelé mohli o peníze žádat v sedmi kategoriích, a sice divadlo, hudba, tanec, vizuální umění, literatura, audiovize a mezioborové projekty plus žánrové festivaly. Stejně jako v minulých letech je oblastí, kam půjde nejvíc peněz, divadlo. Z celkové částky dostane 39,86 procenta.

O přidělení peněz rozhoduje magistrátní dotační komise složená z odborníků, která navrhne přidělit peníze pouze těm, kteří dosáhnou potřebné bodové hranice stanovené v jednotlivých dotačních oblastech. Konečné rozdělení peněz pak schvalují městští radní a zastupitelé.

https://kultura.praha.eu/

Autor článku: ČTK: brn, dvd