14.09.2017 10:31

Pražské A studio Rubín oslaví 50. výročí svého vzniku

Pražské A studio Rubín oslaví v nadcházející sezoně padesátiny. V květnu 2018 to bude půl století od jeho prvního divadelního představení. Zároveň se sezona 2017/2018 odehraje ve znamení postupné proměny spojené s příchodem dramaturgyně Dagmar Radové, která převezme umělecké vedení scény. První novinkou bude 19. září inscenace hry Game režiséra Jiřího Pokorného, oznámila ČTK produkční Barbora Kunstovná.

„Začalo to přeměnou sklepa na divadelní sál v domě U Tří korun, kterou roku 1967 inicioval herec a režisér Radim Vašinka. Ten tu odstartoval s Divadlem Orfeus bohatou dráhu komorní scény na Malostranském náměstí. Od té doby jí prošla řada osobností, mezi nimi režisér Zdeněk Potužil, recitátor Miroslav Kovařík, hudebník Miki Jelínek a herci Ondřej Pavelka, Eva Salzmanová či Alena Štréblová," uvedla produkční.

Výraznou stopu zde podle ní zanechalo poslední umělecké vedení dramatika Petra Kolečka s generačně spřízněnými režiséry Danielem Špinarem a Janem Fričem, kteří do Rubínu vstoupili v roce 2008. Přestože se Rubín vydával různými směry, společným jmenovatelem byla a bude podpora vzniku nových divadelních textů a autorských inscenací.

Nová umělecká šéfka Radová, která působila v brněnském HaDivadle, má scénu nasměrovat k modernímu činohernímu divadlu pro náročnějšího diváka. Svou koncepci zakládá na podpoře začínajících dramatiků a na angažované dramaturgii intimních témat v širším společenském kontextu.

První novinka sezony Game pochází z pera britského dramatika Mikea Bartletta, jehož text nebyl v Česku dosud uveden. Režisér Pokorný slibuje syrovou voyeristickou hru na pomezí reality show a počítačové střílečky se silným společensko-kritickým apelem. V prosinci bude následovat premiéra autorské inscenace dokumentaristy a režiséra Jana Kačeny, volně se má inspirovat Stepním vlkem Hermanna Hesseho a v hlavní roli se představí Saša Rašilov. V roce 2018 do Rubínu vstoupí filmový režisér Robert Sedláček, který bude inscenovat vznikající text Karla Steigerwalda reflektující sto let samostatného českého státu.

„V květnu oslavy vyvrcholí večerem složeným z performativních akcí, jejichž leitmotivem jsou vrstvy paměti a vzájemné prostupování jednotlivých uměleckých etap v historii Rubínu," dodala Kunstovná.

Na závěr sezony se do A studia Rubín vrátí režisér Jan Nebeský, který se tu má svým nezaměnitelným autorsko-režijním přístupem vypořádat s dramatickou klasikou. Jaká to bude, je zatím jedno z narozeninových překvapení.

https://www.astudiorubin.cz/

Autor článku: ČTK: bor, kpt