14.11.2022 09:57

Před 140 lety byl zahájen provoz nynějšího Mahenova divadla v Brně

Provoz německého Městského divadla Na hradbách v Brně, nynějšího Mahenova divadla, byl zahájen 14. listopadu 1882. Budova divadla patří k prvořadým architektonickým památkám v Brně a pyšní se také významným primátem - stalo se prvním plně elektricky osvětleným divadlem na evropském kontinentu. V současné době je divadlo součástí Národního divadla Brno.

Městská rada budovu divadla nechala postavit v letech 1881 až 1882. Architektonický návrh zpracovala dvojice Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Jejich vídeňská kancelář se specializovala na divadelní budovy a na území od Hamburku po Oděsu jich projektovali bezmála 50. Budova divadla je postavena v eklektickém slohu, který kombinuje novorenesanci, neobaroko a neoklasicismus. Divadlo sloužilo téměř 90 let prakticky v nezměněné podobě a s původním technickým vybavením. V 70. letech minulého století scéna prošla velkou rekonstrukcí.

Premiérovým představením divadla byla předehra Egmont od Ludwiga van Beethovena. Až do výstavby nového Janáčkova divadla v polovině šedesátých let sloužilo Mahenovo divadlo převážně opernímu souboru. Poté se stalo mateřskou scénou činoherního souboru Národního divadla v Brně.

Národní divadlo Brno, jehož činoherní soubor budovu využívá, připravilo k výročí i tematickou e-výstavu.

NdB

Autor článku: ČTK: vlp, ped

Před 140 lety byl zahájen provoz nynějšího Mahenova divadla v Brně

Zprávy

25.02.2026

Ministerstvo kultury chce jednat s profesními asociacemi o škrtech v rozpočtu

Ministerstvo kultury zřídí ze zástupců úřadu a profesních asociací pracovní skupinu, aby posoudila dopady letošního nižšího rozpočtu. Počítá s výdaji 17,6 miliardy korun, což je proti loňsku o téměř čtyři miliardy méně. Profesní asociace živého umění se obávají dopadu škrtů a rozpočet kritizovaly. Loni úřad díky penězům z Národního plánu obnovy, který loni skončil, hospodařil s dosud rekordní částkou 21,52 miliardy korun.

25.02.2026

Česká televize se připojí k oslavám Světového dne divadla originální sérií Divadelní jaro 2026

Šestadvacet divadel, šestadvacet rozličných příběhů. V originálním cyklu Divadelní jaro 2026 představí Česká televize regionální a městská divadla a jejich aktuální podobu. První díl bude mít premiéru 1. března ve 20:15 na ČT art. Světový den divadla oslaví 27. března Česká televize přímým přenosem původního českého muzikálu Devět křížů z Městského divadla Brno, který zároveň televizní divadelní cyklus zakončí.

25.02.2026

Clémence Farrell bude keynote přednášející dubnového sympozia PQ

Jako keynote přednášející mezinárodního sympozia Pražského Quadriennale Performing Exhibitions, Curating Scenographies vystoupí v pondělí 13. dubna scénografka, výstavní architektka a designérka Clémence Farrell. Sympozium se uskuteční v divadle ARCHA+ a potrvá do středy 15. dubna. V programu akce se představí více než 60 přednášejících z celého světa. Společně otevřou otázky vztahu současné scénografie, kurátorství a vystavování. Účast na sympoziu je zdarma.