14.11.2022 09:57

Před 140 lety byl zahájen provoz nynějšího Mahenova divadla v Brně

Provoz německého Městského divadla Na hradbách v Brně, nynějšího Mahenova divadla, byl zahájen 14. listopadu 1882. Budova divadla patří k prvořadým architektonickým památkám v Brně a pyšní se také významným primátem - stalo se prvním plně elektricky osvětleným divadlem na evropském kontinentu. V současné době je divadlo součástí Národního divadla Brno.

Městská rada budovu divadla nechala postavit v letech 1881 až 1882. Architektonický návrh zpracovala dvojice Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Jejich vídeňská kancelář se specializovala na divadelní budovy a na území od Hamburku po Oděsu jich projektovali bezmála 50. Budova divadla je postavena v eklektickém slohu, který kombinuje novorenesanci, neobaroko a neoklasicismus. Divadlo sloužilo téměř 90 let prakticky v nezměněné podobě a s původním technickým vybavením. V 70. letech minulého století scéna prošla velkou rekonstrukcí.

Premiérovým představením divadla byla předehra Egmont od Ludwiga van Beethovena. Až do výstavby nového Janáčkova divadla v polovině šedesátých let sloužilo Mahenovo divadlo převážně opernímu souboru. Poté se stalo mateřskou scénou činoherního souboru Národního divadla v Brně.

Národní divadlo Brno, jehož činoherní soubor budovu využívá, připravilo k výročí i tematickou e-výstavu.

NdB

Autor článku: ČTK: vlp, ped