09.02.2023 11:14

Přehlídka Jihočeského divadla v Praze Jižní spojka a Otáčivé hlediště 2023

Letošní 4. ročník divadelní přehlídky Jižní spojka můžeme označit za pokračování tradice. Ačkoliv je léto ještě daleko, příznivci Otáčivého hlediště v Českém Krumlově budou mít možnost seznámit se se soubory Jihočeského divadla už nyní. Od 16. 2. 2023 do 17. 4. 2023 se představí v žánrově pestré paletě činohra, balet a Malé divadlo na 5 pražských scénách. Tyto soubory už od roku 1958 pravidelně hrají také před Otáčivým hledištěm.

V českokrumlovském zámeckém parku letos diváci uvidí osvědčené činoherní hity Dracula a Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) v režii Martina Glasera.

Letos naposled se diváci mohou před Otáčivým hledištěm těšit na Muže dvojhvězdy v režii Petra Formana. Příběh létajícího muže podle románu Alexandra Grina „Zářivý svět“ sklidil od své premiéry v roce 2021 velký divácký úspěch, ale i ocenění divadelní kritiky. Josef Lepša získal za scénografii a animaci k představení Muž Dvojhvězdy prestižní Cenu divadelní kritiky za rok 2021 v oboru scénografie.

V premiéře uvedeme titul Egon Schiele - Autoportrét. Choreografie se ujal významný český tvůrce Jan Kodet a režie duo SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V podání souboru baletu Jihočeského divadla uvidíte velké taneční divadlo inspirované detaily z obrazů, kreseb, básní a dopisů muže, který předběhl svoji dobu, který se pokoušel osvobodit ducha člověka, překročit hranici morálky a splynout s přírodou. Egon Schiele je neodmyslitelně spjat s Českým Krumlovem.

Druhým rokem uvádíme originální projekt Malého divadla. Režisér Janek Lesák a dramaturgyně Natálie Preslová představili Úplně celou českou historii během jedné hodiny. Představení pro rodiny s dětmi a školy, které se chtějí o historii dovědět zábavnou formou o mnoho víc než ve škole. „Úžasné představení. Perfektní spojení vtipu a naučných faktů. Naprosto neuvěřitelný výkon všech účinkujících. Pokud se bude tato hra ještě na Otáčivém hledišti někdy hrát, pojedeme na ni s rodinou moc rádi znovu. Opravdu nezapomenutelný zážitek.“, popisuje svůj zážitek z představení divačka Hana.

Nespornou kulturní událostí letní sezóny na Otáčivém hledišti se stalo v loňském roce Händelovo oratorium Mesiáš. Jeho scénické provedení je dílem režiséra a současného uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a dirigenta Davida Švece. Velkolepá barokní slavnost, která rozžije prakticky celou zahradu a vrací jí její původní ráz a smysl. Scénografické řešení odpovídá dávné tradici barokních slavností, jež sahá až do Händelovy doby.

V letošním roce pořídí Česká televize záznam tohoto mimořádného uměleckého počinu. Pořízení televizního záznamu se rozhodl finančně podpořit Bohemian Heritage Fund a Česká televize jedná i se zahraničním koproducentem.

Divadelní přehlídku Jižní spojka 2023 zahájí na Jatkách78 sugestivní taneční divadlo Mechanický pomeranč na námět Anthonyho Burgesse. Dle dostupných pramenů se jedná o vůbec první taneční přepis světoznámého románu. Surreální taneční grotesku uvádíme v choreografii Tomáše Rychetského, Ondřeje Vinkláta a v režii Tomáše Rychetského a Pavla Šimáka.

Inscenacemi Hamlet v režii Jakuba Čermáka, Perplex v režii Natálie Deákové a Události v režii Kashy Jandáčkové se představí činoherní soubor Jihočeského divadla. Události uvádíme v rámci Mezinárodního divadelního festivalu Nová komedie. K inscenacím, které přivážíme, šéfka činohry Martina Schlegelová uvádí: „Jsem ráda, že se letos v Praze představíme s několika výraznými inscenacemi z naší klubové scény Na Půdě. Koncipujeme ji jako progresivní prostor, kde si můžeme dovolit bez obav experimentovat. A velmi mě těší, že si v Budějovicích našla své nadšené publikum a je prakticky pořád vyprodaná.“

Divadlo X10 se na jeden den promění ve vesnici kmene Navajů. Skutečné osudy chlapce z rezervace indiánského kmene Navajů, který toužil nahlédnout za horizont. Životní příběh navajského šamana Blackhorse Mitchella z Ameriky 50. let 20. století představí inscenace režiséra Petra Haška Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se.

Program Jižní spojky 2023

16. 2 / Mechanický pomeranč / Jatka78
23. 2 / Hamlet / NoD
3. 3 / Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se / Divadlo X10
4. 3 / Perplex / Studio Švandova divadla
17. 4 / Události / Divadlo Komedie

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: Eva Šustková, foto: Hamlet

Přehlídka Jihočeského divadla v Praze Jižní spojka a Otáčivé hlediště 2023

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.