11.02.2021 11:55

Premiéra Shakespearova Krále Leara v Divadle F. X. Šaldy proběhne bez účasti diváků

Po čtyřech letech (Mnoho povyku pro nic, 2017) nastal nejvyšší čas v DFXŠ opět nastudovat shakespearovskou klasiku a po deseti letech (Romeo a Julie, 2011) je na čase, aby se činoherní soubor utkal s velkou tragédií. A když v ansámblu působí tak mimořádný herec jako Václav Helšus, je třeba hrát Krále Leara. Jedna z nejslavnějších Shakespearových tragédií se v Divadle F. X. Šaldy objevuje úplně poprvé, a to v režii Jakuba Nvoty, kterého liberečtí už znají z emocionálně silné inscenace Mikve. V pondělí 8. 2. proběhla neveřejná premiéra. Jde již o čtvrtou činoherní premiéru, která se z důvodu protikoronavirových opatření hrála před prázdným hledištěm. Vedení divadla se proto snažilo zaplnit hlediště alespoň symbolicky.

„Diváky jsme vyzvali, aby posílali své fotoportréty,  které jsme vytištěné umístili na divadelní sedadla. Na Fotografie nám lidé posílali od první minuty po zveřejnění výzvy a do premiéry se jich sešlo celkem 140. Herci tak měli možnost hrát alespoň symbolicky před hledištěm plným tváří, i když jen na fotografiích,“ sdělila Michaela Pompová, vedoucí marketingu divadla.

Fotografie mohou i nadále diváci zasílat do divadla prostřednictvím e-mailu, nebo messengeru. Na sedadlech zůstanou připevněné po celou dobu, kdy bude divadlo kvůli vládním opatřením uzavřené. Herce můžou diváci stále podpořit i zakoupením dobrovolného vstupného přes eVstupenku na představení, která ale bohužel neuvidí.

Fenomén s názvem „podcast“ už i v DFXŠ

Herci Michaela Foitová a Martin Stránský rozjíždějí od února ve spolupráci s DFXŠ nový pořad FOITcaST. Formou tzv. podcastingu občerství český éter každý měsíc neformálním povídáním se zajímavým hostem. Jakého hosta si herci do pořadu FOITcaST pozvali, se posluchači dozví až při samotném poslechu. Zajímavých lidí je kolem nás mnoho, proto bude FOITcaST minimálně různobarevný. Vzhledem k Míšině neformální bezprostřednosti a Martinovu osobitému humoru se určitě máme na co těšit.

FOITcaST si můžete poslechnout na těchto kanálech:
Anchor https://anchor.fm/dfxs
Spotify http://bit.ly/FOITcaST
YouTubehttp://bit.ly/FOITcaST_on_YouTube
Web https://www.saldovo-divadlo.cz/divadlo-online

Autor článku: Michaela Pompová