04.03.2006 00:00

Premiérou hry beninského autora začal festival Tvůrčí Afrika

Praha 4. března (ČTK) - Česká premiéra hry s názvem Syndrom dobrodince zahájila pátý ročník festivalu Tvůrčí Afrika. Do 11. března se uskuteční v Praze a částečně i v Hradci Králové, Liberci a Brně s finanční podporou hlavního města a pod záštitou Václava Havla. Podle dramaturgyně a zakladatelky přehlídky nejen divadelních setkání Lucie Němečkové bude věnován kulturám Konga.

Autorem zahajovacího představení, za nímž diváci přišli do Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí, byl beninský dramatik José Pliya. Jeho text je dialogem matky a její chráněnkyně. Ukryje ji před smrtelným nebezpečím, pod nímž si lze představit holokaust, genocidu ve Rwandě či masakr ve Srebrenici. Když nebezpečí pomine, dívka chce odejít, ale matka jí v tom brání. Očekává vděk a poslušnost a zároveň se obává, že bez ní nedokáže žít.

V komorním prostoru Eliadovy knihovny v překladu a režii Jana Tošovského účinkovaly studentky Divadelní fakulty Vladimíra Striežencová a Jana Pidrmanová, které už na minulém festivalovém ročníku hru uvedly v podobě scénického čtení. Produkčně inscenaci připravilo studio Damúza. Repríza představení se uskuteční v neděli v podvečer.

Ve stejný den nabídne festival v klubu Mlejn pod názvem Afrika - místo, odkud jsme vzešli výstavu obrazů a objektů studentů výtvarného ateliéru Ivy Vodrážkové.

Podle Němečkové je pro mnohé africký kontinent stále synonymem bídy, útrap, chaosu, válek, či naopak primitivního ráje, exotiky, přepychové či dobrodružné dovolené. "Když se řekne africká kultura, vybaví se masky, sošky, pohádky, tamtamy, peří a tanečníci v sukýnkách, křepčící kolem ohně. Pod pojmem africké divadlo si zpravidla nevybavíme nic. Právě tato oblast ale zažívá od 80. let minulého století rozkvět," řekla ČTK Němečková, podle níž jsou afričtí dramatici označování v západní Evropě, Spojených státech i Kanadě za autory třetího tisíciletí.

Proto festival s podtitulem Všichni jsme Afričani zaměřila na africké divadlo a jeho vztahy s Evropou. V pondělí 6. března vpodvečer bude ve Francouzském institutu diskutovat konžský dramatik a filmař Léandre Alain Baker, jehož hru Dny se vlečou, noci taky vydal Divadelní ústav. V režii Lídy Engelové ji 7. března večer odvysílá stanice Vltava Českého rozhlasu. Promítnuty budou i dva jeho dokumenty. Baker zavítá i do mimopražských dějišť přehlídky. O den později se na Divadelní fakultě uskuteční tvůrčí dílna konžského herce a režiséra Sergeho Huguese Limbvaniho. Vpodvečer se v Divadelním ústavu setkají afrikanisté a čeští Konžané na besedě u kulatého stolu. Přehlídku zakončí 11. března ve Mlejně koncert africké duchovní hudby.

Jiří Borovička jpt

Autor článku: ČTK