15.01.2018 12:20

Příběh Titaniku oživí v Kalichu Miroslav Vladyka a Filip Blažek

Filip Blažek a Miroslav Vladyka se objeví v parodii pro dva komiky v různých úlohách s názvem Titanic, jejíž premiéru uvede 17. ledna pražské Divadlo Kalich. Text Johna Fiskeho byl už uveden na Slovensku, kam ho přivedl Milan Lasica. Na českou scénu se dostává poprvé. Rekonstrukci potopení nejslavnější lodi světa, která se v roce 1912 srazila s ledovcem, přičemž zahynulo na 1500 lidí, podává s nadhledem i spoustou hlubších témat.

„Dvojice herců - jakési duo spekulantů přemýšlí nad osudem Titaniku a rozebírá jeho příběh. Z dialogů se stává divadelní rekonstrukce, herci na sebe berou podoby jednotlivých aktérů i událostí. Jsou kapitánem, cestujícími, lodí či samotným ledovcem. Přitom hrají, zpívají i tančí. Jejich dialog doplňují reálné informace a vizualizace," charakterizoval inscenaci mluvčí divadla Jaroslav Panenka. V překladu Pavla Dominika ji nastudoval režisér Jakub Nvota.

„Zdálo se mi to moc vtipně napsané. Tu katastrofu pochopitelně znám, ale díky této práci jsem se dozvěděl i řadu zajímavých informací, z nichž některé mě až šokovaly. Například to, jak se zacházelo s pasažéry třetí třídy," řekl ČTK Vladyka, který s Blažkem hraje v blízkém Divadle Palace v komedii Chlap na zabití.
Podle režiséra Nvoty jde o nejlépe zdokumentovanou tragédii v dějinách. „Můžeme na ni hledět jako na příběh největší lodě, lidí z první či třetí třídy i příběh individuálních osudů. Jako na téma rozdělené třídní společnosti, lidské pýchy a hamižnosti, ale i odvahy a hrdinství," uvedl. „Tato hra pro nás byla jakousi Rubikovou kostkou, nabízející všechna možná témata - od těch závažných a lidských až po ta komická. Oba aktéři přes smích často hovoří až mrazivě vážně o nás samých, a to se mi líbilo," dodal.

Autor hry John Fiske se narodil v Anglii v roce 1949. V roce 1974 se v Liverpoolu setkal s Paulem Kesselem, se kterým vytvořil dnes velmi populární komediální dvojici. Od roku 1981 přesunuli působiště především do Skandinávie, kde platí za nejznámější anglicky mluvící komiky. Hra Sinking of the Titanic se stala hitem. Od premiéry v roce 1992 ji odehráli ve stovkách repríz. Inscenace byla nastudována ve třinácti zemích.

http://www.divadlokalich.cz/

Autor článku: ČTK: bor, jw