08.02.2018 19:44

Příští sezona Horáckého divadla bude československá

Další divadelní sezona Horáckého divadla bude československá. Bez pomlčky, za to s Václavem Havlem, řekl dnes umělecký šéf divadla Pavel Šimák. Sté výročí vzniku samostatného státu divadlo připomene kromě Havlovy Žebrácké opery také dramatizací románu Tísicročná včela, muzikálem Šakalí léta i jevištní kompozicí Svatý Václav, který přímo pro Horácké divadlo připravuje umělecký česko-slovenský tandem Lenka Lagronová a Rastislav Ballek.

„V kreativním smyslu naráží Svatý Václav na osobnost Lenky Lagronové, která je hluboce věřící člověk, a na tvůrčí metodu Rastislava Balleka, který ve své práci demontuje mýty a sesazuje z piedestalů velká jména, zajímá ho jejich lidství," řekl Šimák.

Sto let republiky si podle něho zaslouží pozornost. Namísto jednoho galavečera nebo mimořádné akce nechá ale divadlo nahlédnout stoleté bytí státu z perspektivy různých žánrů, historických epoch nebo výjimečných osobností. Kde umělecký šéf nenašel vhodnou nebo mnohokrát nereprízovanou klasiku, nabídl prostor tvůrčí invenci. Speciálně pro Horácké divadlo tak vzniká nejen Svatý Václav, ale i komedie jihlavského autora Martina Koláře Zahrádky.

Ředitele divadla Ondreje Remiáše v dramaturgickém plánu nejvíc překvapila inscenace Ako tísícročná včela režiséra Matěje T. Růžičky vycházející z rozsáhlého románu Petera Jaroše Tisícročná včela. „Překvapila mě ta odvaha. Je to titul, který na Slovensku ještě na jevišti udělaný nebyl, nebo jen ve zlehčené muzikálové formě, přitom je to rozsáhlá sága," řekl Remiáš. Růžička podle Šimáka pracuje s textem velmi autorsky, což předvedl i na představení Zapomenuté světlo, které mělo v divadle premiéru loni v září.

Nabídka jihlavského divadla je široká. Nechybí v ní ani muzikál. Dva roky už to je komediální klasika Adéla ještě nevečeřela. V divadelní sezoně 2018/19 ji nahradí Šakalí léta v Šimákově režii a s živou rokenrolovou kapelou. Není to jen spektakulární muzikálová produkce, ale má i své téma, řekl Šimák. Individuální boj proti nesvobodě je podle něho stále aktuální, i když je děj muzikálu zasazen do 50. let 20. století.

Žebrácká opera Václava Havla v dramaturgickém plánu nové sezony podle Šimáka reprezentuje poválečnou divadelní tvorbu. To Škola základ života Jaroslava Žáka je jen o něco mladší než republika. Horácké divadlo ji plánuje nasadit i proto, že je schopná zaujmout dětské diváky, které už nelze uspokojit pohádkami, ale kteří ještě nedozráli do velkých dramat. „Na druhou stranu je to titul pro všechny, kteří školu zažili nebo o ní přemýšleli," řekl Šimák.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: Vendula Krausová, kš