26.09.2022 12:04

…příští vlna/next wave… veřejně vyslovila Pocty 2022

V sobotu 24. 9. byly v divadle Komedie vysloveny Pocty za alternativní umění šesti osobnostem či sdružením. Slavnostní večer festivalu …příští vlna/next wave… započal Vratislav Brabenec koncertem Růže na kmínku, poté queer platforma PiNKBUS předala umělcům a badatelům zrcadlové masky z dílny Petra Nikla. Živoucím pokladem se stal básník a hudebník Vratislav Brabenec. Laudatio mu přednesl režisér a choreograf Jan Komárek.

Talent roku – Tomáši Procházkovi, kterého je možno bez nadsázky označit za enfant terrible česko-slovenského divadla. Ovšem jen komplikované osobnosti mohou vytvořit tak silná díla, jako byla Procházkova loňská performance Večer, chvíle předtím, než jsem spáchal sebevraždu.

Publikační čin roku - Martinu Machovci za knihu K interpretaci české podzemní a undergroundové literatury 1948-1989 (Torst 2021), kterou završuje své dlouholeté literární i společenské bádání.

Produkční počin souboru Geisslers Hofcomoedianten, jenž již dvacet let, v dobrém i zlém, kreativně oživuje naše barokní dědictví. Na festivalu bude uvedena jejich „výroční“ inscenace Pudl a pudr.

Osobnost roku – Pavlu Štouračovi, režisérovi a uměleckému vedoucímu dnes již legendárního divadla Continuo, které třicet let působí v jižních Čechách a vybudovalo kulturní centrum Švestkův dvůr v Malovicích, jež stálé láká mladé umělce k návštěvě a společné tvorbě.

Projekt roku – skupině Studenti pro Ukrajinu za intenzivní a humánní půlroční činnost a její umělecké vyvrcholení v divadelním projektu Language barrier equal. 

Živoucí poklad - hudebníkovi a básníkovi Vratislavu Brabenci, hlavní osobnosti českého undergroundu a členu skupiny The Plastic People of the Universe. Bez jeho tvorby by české umění bylo chudší a uniformnější.

http://nextwave.cz/

Autor článku: Anna Černá, foto: Martin Talaga Předáva poctu za Produkční počin – souboru Geisslers Hofcomoedianten, autor: Kamil Košun