07.06.2022 11:28

ProART Festival 2022 zveřejnil večerní program

ProART Festival zveřejnil večerní program multižánrových eventů, představení, koncertů, studentských a lektorských prezentací, improvizací a čtení. Festival zahájí 15. července v Brně Jana Drdácká se svým flamenco představením. ProART Company uvede v pěti městech představení Haas, Chopin a Sandová, Holan nebo Maruška. V premiéře uvede soubor tanečně-houslový duet Bez doteku. Mezinárodní taneční improvizace doprovodí hudebníci - manželé Havlovi, Radim Hanousek, Beata Hlavenková a Gabriela Vermelho. Mezi další účinkující lektory patří Josef Formánek, Daniel Hůlka, IMPRA, Anna Bolavá, Tereza Boučková, Naďa Válová, Nataša Novotná a další. Jediným zahraničním projektem je letos představení italského souboru Con.Cor.D.A./Movimentoinactor (IT) Wonderful Alice.

Kompletní program letošního ročníku naleznete ZDE. Podrobnější výčet pak hledejte v linku jednotlivých měst níže.

BRNO, Místodržitelský palác, vila Löw-Beer 15. – 22. 7.

SLAVONICE, Spolkový dům 23. – 26. 7.

JIČÍN, Valdštejnská lodžie 28. – 31. 7.

PRAHA, Werichova vila 1. – 4. 8.

OLOMOUC, Galerie Telegraf 1. – 4. 9.

Tradičně se můžete těšit také na bohatý program v podobě denních workshopů a tvůrčích dílen v oblastech tance, herectví, zpěvu, fotografie, kreativního psaní, hudby a audiovizuální tvorby. Po pásmu workshopů vždy následuje večerní představení, kde se představí samotní lektoři. Workshopy jsou určené jak pro profesionály, tak pro širokou veřejnost.

Letos se vůbec poprvé můžeme těšit na tyto lektory: herec Jiří Charvát, tanečnice Yukie Koji, divadelní režisér Jiří Pokorný, zpěvačka Naďa Válová a spisovatel Michal Sýkora. Mezi stálé lektory festivalu patří Lenka Dusilová, Kateřina Beranová (operní masterclass), spisovatel Jiří Formánek, herečka Vica Kerekes (filmové herectví), režisér Štěpán Pácl (herectví z pohledu režiséra), Nataša Novotná (contemporary tanec) a mnoho dalších. Úplný výčet lektorů a další informace o kurzech najdete na https://www.proart-festival.cz/cz/proart-festival-2022/

Kurzy probíhají především v červenci, přes celý den, jsou odstupňovány podle obtížnosti, přičemž každý účastník si může denní rozvrh nakombinovat sám. Festival se koná v zajímavých prostorách historických měst ČR. Atmosféra každého místa je jedinečná a účastníky dokáže zcela vytrhnout ze stereotypního prožívání denní reality. Úloha umění v dnešní době narůstá na důležitosti. Aktivní účast na ProART Festivalu je pro mnohé odpočinkem, cestou k sebepoznání, seberealizací, zážehovým motorem do dalších dnů. Slovy jedné kurzistky loňského ročníku: „Úplné naplnění a vypnutí sebe, ponoření a pohlcení. Jedním dechem nádhera." Přihlásit se na workshopy lze od 29. 4. 2022. Informace a videopozvánky lektorů lze najít na facebookovém profilu ProART.

Autor článku: ProART Festival