20.10.2022 13:51

Producenti: nejhorší muzikál všech dob konečně na ostravském jevišti!

„První krok: Najdeme tu nejhorší hru, jaká kdy byla napsaná! Druhý: Najmeme toho nejhoršího režiséra. Třetí: Vyhrabeme ty nejhorší herce z New Yorku a premiéru budeme mít na Broadwayi! Ale… to bude strašný propadák! Správně! A přesně o to nám jde!“

Slavný výpravný crazy muzikál Mela Brookse (nar. 1926) bude mít ostravskou premiéru v Divadle Jiřího Myrona 27. října. A první večer se ponese přesně v duchu velkolepé podívané včetně červeného koberce a hvězdných příchodů!

Vyprodukovat tu nejhorší muzikálovou show na světě je věda! Producent Max Bialystock a účetní Leo Bloom plánují shrábnout peníze na muzikálový propadák získané od sponzorů a pláchnout s nimi kamsi daleko. Jak ale může dopadnout hra o Adolfu Hitlerovi? Rozhodně jinak, než by čekali… Muzikál je dílem mistra parodie a filmových komedií Mela Brookse. Nejprve vytvořil film a za svůj scénář k němu dostal v roce 1968 Oscara. Látku poté přenesl na skutečné muzikálové jeviště a Producenti po premiéře na Broadwayi (rok 2001) získali 12 ze 14 možných Cen Tony – mj. za nejlepší hudbu, libreto, režii nebo choreografii. V roce 2005 vznikl stejnojmenný film s Umou Thurman v roli Ully. Mel Brooks je tedy patrně jediným filmovým režisérem, který natočil svůj vlastní remake.

„Muzikál Producenti je highlight sám o sobě, není tam jediná scéna, která by byla lepší než druhá. I přes dobu svého vzniku je stále hodně současný – šoubyznys uměl a umí znesvětit jakékoli téma, nic mu není svaté. Co je ale pro Producenty klíčové, je bezbřehý humor, který podle mého názoru dokáže i léčit. Muzikál je přitažlivý nejen vlastním příběhem, ale i skvělými hudebními čísly a humorem – politicky a genderově naprosto nekorektním. Dnes by asi na Broadwayi neměl šanci! My se toho nebojíme, u nás naštěstí stále vítězí zdravý rozum i smysl pro nadsázku,“ je přesvědčena šéfka souboru a režisérka inscenace Gabriela Petráková. „Jsem ráda, že můžeme divákům konečně Producenty nabídnout a že jsme po letech úsilí získali licenci i k tomuto světovému dílu. Věřím, že se muzikál usadí na našem jevišti nadlouho, že se bude našim divákům líbit stejně jako těm ve světě,“ uzavřela Gabriela Petráková.

Rolí v crazy podívané se u nás zhostí: Tomáš Savka / Lukáš Vlček (producent Max Bialystock), Tomáš Krpec / Radek Melša (účetní Leo Bloom), Michaela Horká / Kristýna Štarhová (Ulla, sekretářka a adeptka na roli v muzikálu), Roman Harok / Tomáš Novotný (herec a scenárista Franz Liebkind), Juraj Čiernik / Robert Jícha (režisér Roger), Laco Hudec Šubrt / Jan Vlas (Carmen Ghia, spolupracovník a životní partner režiséra) a další.

Tomáš Savka k roli v Producentech říká: „Max pro mě znamená hodně. Jsem v určitém věku, kdy jsem si mohl zazpívat spoustu krásných rolí – malých i velkých. Role Maxe v Producentech je mému charakteru blízká, řekl jsem si, že bych ji prostě měl zkusit, a udělám maximum pro to, aby se to povedlo.“

Mel Brooks napsal pro muzikál hudbu a texty písní a ke spolupráci na scénáři přizval Thomase Meehana, původní režie a choreografie jsou dílem Susan Stromanové. Producenty hrajeme v překladu Adama Nováka. Hudebního nastudování se ujal Jakub Žídek, režie Gabriela Petráková. Dramaturgem je Tomáš Novotný.

Choreografii měl na starost Ladislav Cmorej – muzikál má spoustu hromadných tanečních scén. „Producenti jsou fantastická komedie (já jsem veselé povahy a zbožňuji pracovat s pohybovým humorem na různé způsoby), tvoří se mi jedna radost. V choreografiích je velké množství nadsázky, mnoho specifické stylizace, někdy i vkusné erotiky, ale i bizarního či absurdního humoru. Myslím, že také celkem tvořivě využíváme scénu a rekvizity Ondřeje Zichy,“ pochvaluje si Ladislav Cmorej. Nechybí stepovací čísla  - choreografie stepu Anežka Knotková.

Kostýmy jsou dílem Marty Roszkopfové, která ale v Producentech dost vybočila ze své tradiční „temné kostýmové linky“. Producenti doslova hýří barvami a styly. „Těch pár muzikálových titulů, kterých jsem v NDM byla součástí – Jesus Christ Superstar, Thrill Me (Vzruš mě!), Květiny pro paní Harrisovou – nesly v sobě něco z osudového hledání, nalézání, ztrácení, prostě něco z toho, co mne na divadle stále láká… Producenti pro mne otvírají jakési nové, až moc ‚barevné‘ pole grotesky-komiksu, Onen rej absurdních jevů v Producentech mne láká, ale i leká,“ říká skromně renomovaná kostýmní výtvarnice.

Posoudit výsledné dílo mohou naši diváci od 27. října!

NDM

Autor článku: Šárka Swiderová; Foto: Martin Popelář