02.07.2019 10:22

Program letošního mezinárodního ProART Festivalu sází na tanec, divadlo, koncerty i čtení pro širokou diváckou veřejnost

Již XVI. ročník ProART Festivalu se letos rozroste do pěti historických měst, ve kterých nabídne široké laické i odborné veřejnosti letní multižánrový program jak v uměleckých dílnách, tak ve večerních představeních.

Tanec je zastoupen mj. v choreografiích Izraelek Lital Netzer Ben Horin či Daphny Horenczyk, brazilské tanečnice Andressy Miyazato - sólistky Landestheater Linz, jihokorejských tanečních seskupení Dance Traveler či Dance Trupe Braveman a německého souboru Phase Zero Productions. Domácí scénu zastupuje Martin Talaga s choreografií Faunus a hostitelská ProART Company s projekty Přervané životy či tanečním divadlem Kde tančí vítr, věnovaném stému výročí narození básníka Jiřího Ortena. V hlavní roli se představí herec Daniel Krejčík.

Divadelní žánr představují projekty divadelní improvizace IMPRA či zbrusu nová inscenace Buzíci režiséra Petra Serge Butka. Za hudební divadlo můžeme označit inscenaci Ema Destinn_Bouře a klid, jež bude uvedena v brněnské Vile Tugendhat a propojí operu, divadlo a tanec.

Koncertní část festivalu reprezentují mj. večery s legendárním písničkářem Jaroslavem Hutkou, muzikálovou hvězdou Lukášem Janotou, zpěvačkou Naďou Válovou, písničkářem a básníkem Jakubem Čermákem alias Cermaque, nebo houslistkou a zpěvačkou Gabrielou Vermelho či hudební dvojicí manželů Havlových, držitelů Českého lva za hudbu k filmu Křižáček.

Festival ProART se ve své historii vždy zaměřoval na multižánrovou šíři a prolínání jednotlivých uměleckých odvětví. Umělecké dílny tance, zpěvu, herectví, psaní a fotografie letos nabídnou celkem třicet lektorů a večerní program obsahuje rovněž studentské večery účastníků jednotlivých workshopů. Festival v Jičíně poprvé hostí Valdštejnská lodžie, v Plzni se uskuteční druhý ročník v Moving Station, Brno reprezentuje Místodržitelský palác Moravské galerie, CED Husy na Provázku a Vila Tugendhat. Jihomoravký Mikulov otevře dveře festivalu v Národním domě a Valtice již po několikáté v zámeckých prostorách a barokním divadle.

  • JIČÍN, Valdštejnská lodžie 6. - 8. 7.
  • PLZEŇ, Moving Station 10. - 13. 7.
  • BRNO, Místodržitelský palác 14. - 21. 7.
  • VALTICE, Zámek 22. - 27. 7.
  • MIKULOV, Národní dům 28. - 30. 7.

www.proart-festival.cz

Autor článku: ProART

Program letošního mezinárodního ProART Festivalu sází na tanec, divadlo, koncerty i čtení pro širokou diváckou veřejnost

Festivaly

08.10.2019

Podzimní výměnný cyklus hostování HaDivadla a Studia Hrdinů

Dvě výrazné scény současného alternativního divadla si po několik podzimních večerů vymění svá působiště. Pražští diváci tak budou mít možnost v rámci cyklu hostování zhlédnout tři inscenace brněnského HaDivadla reflektující jeho 44. sezonu: Práce. Tři vybrané inscenace ze svého repertoáru přiveze do Brna Studio Hrdinů.

07.10.2019

Hlavní cena festivalu Spectaculo Interesse letos putuje do Španělska

Třináctý ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse právě skončil. Dnes v 16 hodin proběhlo na hlavní scéně Divadla loutek Ostrava slavnostní zakončení s vyhlášením výsledků. Hlavní cenu festivalu získal španělský soubor Zero en Conducta Co. za inscenaci Eh Man He. Po ceremoniálu následovalo představení Naivního divadla Liberec s názvem O hodině navíc aneb Potlach v hustníku.

03.10.2019

Festival BE27 spojí Klub ROXY a Experimentální prostor NoD

Klub ROXY a Experimentální prostor NoD jsou neopomenutelným multikulturním centrem na mapě Prahy. Pravidelné podzimní narozeninové oslavy, letos s názvem BE27, opět na jeden týden spojí oba tyto prostory. Na bohatý narozeninový program se můžete těšit od 21. do 27. října ve všech prostorách ROXY a NoD, který si pro vás připravil jedinečné divadelní představení a výstavní projekty s etablovanými jmény české umělecké scény.