11.02.2004 00:00

Prohlášení kulturní obce ke zvýšení DPH

Dne 10.2.2004 bylo na mimořádné tiskové konferenci zveřejněno prohlášení kulturní obce týkající se zvyšování DPH0. Prohlášení podpřila řada osobností z oblasti divadla a filmu (Jan Hřebejk, Ondřej Trojan, Jiřina Jirásková a další, viz články ČTK). Úplný text prohlášení uvádíme v závěru článku. Dále přinášíme zprávy ČTK popisující a komentující prohlášení, včetně reakce ministra kultury P. Dostála.

PRAHA 10. února (ČTK) - Proti návrhu na zvýšení daňového zatížení privátních divadel a dalších kulturních zařízení se na dnešní tiskové konferenci v Praze vyslovili šéf pražského Divadla Bez Zábradlí Karel Heřmánek, šéf Fidlovačky Tomáš Töpfer a Jan Hrušínský, který od loňského roku stojí v čele vlastní divadelní společnosti.

Umělce podpořil ministr kultury a poslanec Pavel Dostál (ČSSD). "Zvýšená daň z přidané hodnoty (DPH) je nesmysl, který nepřinese ono kýžené bohatství a státní rozpočet nevytrhne," uvedl.

Heřmánek doufá, že se situace ještě změní a že koaliční dohoda o dani z přidané hodnoty neprojde. "Že to nebude znamenat zavření našeho divadla. Finanční ztráta, která by zvýšením DPH vznikla, by totiž byla nenahraditelná. Nemáme zatím prostředky, které by nám to nahradily," řekl ČTK Heřmánek, který si prý nemůže dovolit zvyšovat vstupné. Pohybuje se mezi 290 až 350 korunami. "Už dnes ho máme nepoměrně vyšší než ostatní divadla, navíc divadla příspěvková, která mají dotace z rozpočtu ministerstva kultury," uvedl.

Také Töpfer, pokud by tento návrh prošel, se podle svých slov ocitne v situaci, že bude muset divadlo zavřít. "Skoro tři a půl milionu korun bych měl odevzdat navíc a v rozpočtu je nemám. Laické jsou předpoklady, že by je mohli zaplatit diváci. Razantně nám ubude publikum, protože bude mít skoro o polovinu levnější vstupenky do jiných divadel, a já pak budu nekonkurenceschopný," řekl Töpfer ČTK.

Hrušínský, který chce se svou společností nalézt od 1. prosince střechu nad hlavou v novém divadle Na Jezerce v Nuslích, považuje vládní návrh za vážné ohrožení svého projektu. Nelíbí se mu, že plánované zvýšení z pěti na 19 procent se netýká scén, které jsou dotované a navíc nejsou plátci DPH.

"Myslím na budoucnost. Obávám se, že pokud se něco nezmění, nepřežijeme dlouho. Malé divadlo musí dbát na to, aby do něj chodili diváci. Z určitého hlediska je to tedy i útok na kvalitu dramaturgie, která se v našem případě snaží být nepodbízivá," dodal Hrušínský.

Jiřího Borovička   rot

 


Soukromá divadla označují zvýšení DPH za konec podnikání.

PRAHA 10. února (ČTK) - Za konec podnikání v české kultuře označují vládní návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) z pěti na 19 procent zástupci některých soukromých scén. Na první pohled nenápadná změna, která má do státního rozpočtu přinést 140 milionů korun, bude znamenat rozpad soukromých uměleckých aktivit, uvádějí v prohlášení, které dnes získala ČTK. Text, který podepsali například zástupci muzikálového Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg a Michal David, za GoJa Music Hall František Janeček, Michal Kocourek z Divadla Kalich, Tomáš Töpfer z Fidlovačky a Robert Porkert z agentury Interkoncerts. Upozorňují, že ceny vstupenek jsou už nyní na samotné hranici ekonomických možností divadel i diváků a neexistuje žádná reálná možnost jejich zvýšení.

"Pokud zahrnou soukromé podnikatelské subjekty zvýšené DPH do cen, povede to k jejich faktické likvidaci, protože jejich marže zdaleka nedosahuje 14 procent, které tvoří rozdíl mezi současnou a novou sazbou DPH. Každé představení by bylo i při stoprocentní obsazenosti pro provozovatele divadel a jiných kulturních akcí prodělečné," uvedli.

Jestliže by uvažovaná změna prošla parlamentem, znamenala by podle autorů prohlášení likvidaci či bankrot desítek soukromých divadelních společností a pořadatelů kulturních akcí. Milion spokojených diváků, kteří vloni soukromá divadelní představení navštívili, by přišlo o možnost vidět své oblíbené herce, muzikanty a zpěváky a ti by spolu s techniky přišli o práci. "Provozovatelům divadel bude hrozit exekuce, popřípadě trestní stíhání, jelikož nebudou schopni hradit sjednané úvěry či platy svým zaměstnancům. Rozpočty jednotlivých divadel se připravují dlouhodobě a náhlou změnu sazby DPH není možno do rozpočtů začlenit," vysvětlili. Změnou by zanikla i většina koncertních produkcí populární hudby včetně festivalů pro tisíce až desetitisíce lidí. Změna by pokřivila hospodářskou soutěž a rovné podmínky pro podnikání v oblasti kultury. Státní či městská divadla totiž jako rozpočtové či příspěvkové organizace plátci DPH nejsou.

"Chystaná likvidace kultury není nutná. Evropská unie nepožaduje, aby kulturní akce byly zdaněny tak vysokou sazbou DPH. Česká republika se tak chystá zneužít svou kulturu k lepení děr ve státním rozpočtu," uvedli v textu provozovatelé soukromých scén. Apelují na vládu, aby od svého záměru ustoupila.

Jiří Borovička   kš 

Oba články jsou převzaty ze servisu ČTK

 

Text prohlášení:

PROSÍM, NENIČTE ČESKOU KULTURU

Vážené poslankyně, vážení poslanci,
na probíhající schůzi poslanecké sněmovny máte projednat několik návrhů vlády týkajících se financování české kultury. Mimo jiné i návrh na zvýšení koncesionářských poplatků České televize nebo zvýšení sazeb DPH, které citelně ovlivní podnikání v kultuře. Ačkoliv jsou koncesionářské poplatky u nás kromě Rumunska nejnižší v celé Evropě, je z předběžných ohlasů je více než zřejmé, že většina poslanců není tomuto zvýšení nakloněna. Hrozí, že Česká televize nacházející se ve velké finanční krizi způsobené dlouhodobým působením inflace, které radikálně snížilo její příjem, nebude moci do budoucna zabezpečit kulturní programy - filmy, dokumenty, původní hranou tvorbu, pohádky, večerníčky, záznamy divadelních představení, inscenace oper tak, jak jí ukládá zákon. Znamená to v podstatě, že přestane plnit svojí kulturní roli.

Česká republika vydává ze státního rozpočtu na kulturu jednu z nejnižších částek v Evropě, tedy necelé půlprocento jeho objemu. Česká republika téměř nepodporuje vlastní kinematografii, která si svůj rozvoj zajišťuje z vlastních zdrojů, z plateb za staré české filmy a ze vstupenek do kin. Podlomení České televize bude za těchto okolností pohřbem české kultury. Navíc pokud vláda prosadí svůj návrh na zvýšení sazeb DPH i na aktivity v oblasti kultury, pak zničí celou jednu desetiletí trvající tradici výsledků a úspěchů české kinematografie ve světě.

Kultura je základním pilířem národní sounáležitosti a integrity. 1. května 2004 se stane Česká republika členem Evropské unie. Češi se stanou občany EU a budou si moci bez omezení vybrat místo, kde chtějí pracovat a žít. Budeme schopni zachovat si vlastní kulturu, nebudou-li zabezpečeny základní podmínky pro její fungování? Jakým způsobem zajistíme rozvoj kulturní tradice českého národa? Jak bude mladá generace definovat svoji národnost?

Zatímco všechny evropské státy si uvědomují důležitost kultury pro zachování národní identity a věnují této oblasti pozornost a prostředky, v České republice je kultura vnímána jako nadstavba, kterou můžeme snadno postrádat. Jediným kritériem srovnání se zeměmi EU se stala výkonnost ekonomiky. Chceme proto upozornit na zanedbávání této oblasti, jež může přinést naprosté zničení české kultury, ztrátu národní identity a rozplynutí českého národa v globalizovaném světě.

Konečně, budete to za pár let i vy, koho stále hlasitější a hloupější hudba bude otravovat v restauracích. Ti chytřejší z vašich dětí se nebudou vracet po studiích v zahraničí do svého domova, za který se budou stydět. Intimní snímky poslankyň se z bulváru nenápadně přesunou na titulní strany Lidových novin a MF Dnes. Ivana Roubala a manžele Stodolovy zastíní noví, ještě chladnokrevnější vrazi. Z provinčního popkulturního šuntu začnou brnět uši a slzet oči i většině z vás, jimž je dnes zcela jedno, že v očích světa nebudeme vlastí Magdaleny, ale zejména Viktora Koženého. Nástupci Kundery, Formana, Kubelíka nebo Kyliána budou nakonec tvořit především pro vzdálené publikum, v cizím jazyce, pro slávu jiné země a pro zahraniční berňáky, na úprku před invazí naší antikulturní politické reprezentace. Tato nevratná hanba ať pak padne na Vaše hlavy za to, že Vás nezajímaly souvislosti, ale jen moc a peníze.

Vážené poslankyně, vážení poslanci,
žádáme vás, abyste ve světle těchto argumentů znovu pečlivě zvážili své rozhodování a hlasovali pro zvýšení koncesionářských poplatků České televize,
žádáme vás, abyste zařadili vstupenky na kulturní akce (divadla, galerie, kina, atd.) a umělecká díla (výtvarná díla, hudební nosiče, atd.) do snížené sazby DPH,
žádáme vás, abyste dali svou podporu novele zákona o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, kde se navyšují zdroje pro filmové granty,
žádáme vás, abyste naplnili zásady nové kulturní politiky České republiky a věnovali 1% ze státního rozpočtu na kulturu (což je minimum doporučené EU).

A ještě jednou vás prosíme, neničte českou kulturu.

Autor článku: redakce