28.03.2023 11:32

Projekt Opera lidem má za sebou úspěšnou premiéru Rusalky

Nové nastudování Dvořákovy Rusalky, nejhranější české opery, přinesl projekt Opera lidem. Rusalka měla premiéru 24. 3. 2023 v Divadle Hybernia. Na představení se před divadlem tvořila dlouhá řada lidí a diváky čekal zážitek v podobě jednoduché, ale působivé scény s multimediálními projekcemi, nápadných kostýmů, a především výkonů výrazných pěveckých osobností. V hlavní roli Rusalky se představila operní diva Tereza Mátlová, v roli Vodníka Daniel Hůlka. Coby Ježibaba diváky uchvátila Andrea Kalivodová, Prince zpíval Peter Berger, Cizí kněžnu ztvárnila hvězda současné opery Ester Pavlů a Hajného pak Vladimír Chmelo, zakladatel a umělecký šéf celého projektu.

Účinkující čekal od diváků zasloužený potlesk vestoje. „Premiéra se skutečně povedla. Ohlasy, které se k nám zatím dostaly, jsou velmi pozitivní a máme z nich velkou radost. Náš záměr přinést kvalitní operu široké veřejnosti se podle všeho vydařil. Divadlo bylo plné od jeviště až po balkon, což je u nezávislého subjektu, za kterým nestojí ani produkce divadla, ani žádný producent, skutečně nevídané,“ zhodnotil premiéru Rusalky Vladimír Chmelo.

Cílem projektu Opera lidem je přinášet kvalitní operu široké veřejnosti. Nová Rusalka je citlivě zkrácena, včetně přestávky trvá bezmála dvě a půl hodiny. Celé představení probíhá pouze za doprovodu klavíru a harfy. Díky tomu je zpěvákům oproti běžným divadelním nastudováním, kde je doprovází celý orchestr, lépe rozumět. Za klavír v nové Rusalce usedá Ahmad Hedar, jeden z nejvyhledávanějších operních korepetitorů u nás, který pravidelně spolupracuje se zahraničními operními domy při nastudování českých oper. Za svůj dechberoucí výkon sklidil po představení zasloužené ovace diváků.

Stejně tak představitelé hlavních rolí, na nichž je celá inscenace založena. Ač je představitel Vodníka, Daniel Hůlka, známý veřejnosti spíše z muzikálů, je vystudovaným operním pěvcem a na milovanou operu nikdy nezanevřel. Před několika lety zpíval po boku Evy Urbanové Přemysla v opeře Libuše v Národním divadle nebo titulní roli v Mozartově opeře Don Giovanni ve Stavovském divadle. Po několikaleté operní pauze oznámil v roce 2020 české veřejnosti návrat do opery a nastudoval právě roli Vodníka. „Rusalka je příběhem příběhů a operou oper. Geniální hudba se doplňuje s geniálním libretem. Když se k tomu přidá skvělý režisér Vladimír Chmelo, znamená to jediné: šťastný Vodník Daniel Hůlka,“ vyjádřil po premiéře své pocity Hůlka.

Zakladatel celého projektu, pěvec mezinárodního renomé Vladimír Chmelo, je jediným Čechem, který zpíval v živých přenosech newyorské Metropolitní opery do kin celého světa. Ztvárňoval roli Hajného v Rusalce, stejně jako v nové inscenaci od Opera lidem. Vladimír Chmelo je současně pěveckým koučem všech vystupujících sólistů. Na jejich rolích s většinou z nich pracuje v rámci Českého pěveckého institutu několik let. Hlavním prvkem celé inscenace je „krásný zpěv“ (belcanto), tedy pěvecká technika, která všechny zpěváky spojuje a jíž zpíval mimo jiné třeba Luciano Pavarotti nebo Karel Gott. Zpěváci jsou navíc prototypy svých rolí, což umocňují výrazné kostýmy Lukáše Bartoně.

Kostýmy zaujaly veřejnost ještě před samotnou premiérou a během představení působivě doplnily charakter postav. Rusalka Tereza Mátlová se během představení převlékla hned třikrát a její dlouhá modrá vlečka vytvářela efekt vodní hladiny. Cizí kněžna Ester Pavlů svedla Prince ve výrazných růžových šatech a Ježibaba Andrea Kalivodová nebyla ošklivou stařenou, ale atraktivní zlou čarodějnicí, kterou na jevišti navíc doprovázel tanečník představující černého kocoura. Choreografie se ujal choreograf, tanečník a režisér Martin Dvořák.

Komorní Rusalka v nastudování Opera lidem se neomezuje pouze na hlavní město a putuje po celé ČR. Do konce roku jsou v plánu ještě dvě reprízy v Divadle Hybernia (30. 6. a 12. 11.) a v rámci projektu Kultura pod hvězdami rovněž představení na letních scénách českých hradů a zámků. V příštím roce Opera lidem plánuje s Rusalkou vyjet do divadel po celé republice.

www.operalidem.cz

Autor článku: Barbora Hůlková, foto: Jana Křivancová