15.01.2003 00:00

Projekty Divadelního ústavu v roce 2003



ČTENÍ SOUČASNÝCH ČESKÝCH HER V NEW YORKU 13. 1. - 28.4.

Na loňská úspěšná čtení českých her navazuje v centru New York Theatre Workshop další série scénických čtení, tentokrát z tvorby současných autorů.

13. ledna
J.A.Pitínský: Pokojíček
- diskuse s Irenou Kovářovou a Gregory Abelsem o Divadlech pod vodou

24. února
Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství

24. března
Egon Tobiáš - Slíbil jsem to Fredymu/Je na čase aby se to změnilo
- videoprezentace a diskuse o české dramatice, divadelní režii a divadle s Jiřím Pokorným (Jiří Pokorný hledá pro tento program spolupracovníky v divadle Na zábradlí, HaDivadle, Národním divadle)

28. dubna
Iva Volánková: Minach

 


ČESKÁ SEZONA V KANADĚ 2003 leden - listopad

Druhá část největší kulturní výměny mezi Kanadou a Českou republikou v historii obou států, která navazuje na úspěšnou prezentaci kanadského divadla a tance na podzim minulého roku v Praze. Další informace www.czech-season.cz

Tiskové zprávy
Česká a Kanadská sezona - závěrečná zpráva
Standing ovations pro české divadlo - Česká sezóna v Kanadě skončila úspěchem
Závěr České sezony v Kanadě patří tanci
Kanadská sezona v Praze 2002 a Česká sezóna v Kanadě 2003
Česká divadelní a taneční alternativa v Kanadě

 


PREZENTACE ČESKÉHO EXPERIMENTÁLNÍHO DIVADLA V SEVERNÍ AMERICE 26.1. - 16.2.2003

Ve dnech od 26. ledna do 16. února 2003 představí Divadelní ústav na festivalu Revolutions v Albuquerque v Novém Mexiku, na festivalu Rhubarb! v Torontu a na několika místech v New Yorku špičkové projekty současného českého experimentálního divadla.


"Pasažér" - Jednotka
na festivalu Revolutions v Albuquerque v Novém Mexiku, USA - 30. ledna - 2. února

"Mluviči" - Jednotka
na festivalu Revolutions v Albuquerque v Novém Mexiku, USA - 1. února
na ulici před Joe's Pub na Lafayette Street na jižní straně Astor Place v New Yorku - 5. února
na festivalu Rhubarb! v Torontu - 7. a 8. února

"Oblékla jsem se a jedla" - Halka Třešňáková
před nemocnicí vedle IM Pei moderní budovy jižně od 101. ulice v New Yorku - 4. února

"Improvizace" - Krepsko
La MaMa Gallery, New York - 5. února

"Já vím, kdo jsi" - Halka Třešňáková
na festivalu Rhubarb! v Torontu - 12. února



Performer v kontextu - tři dílny na University for the Revolutions Festival v Albuquerque v Novém Mexiku, USA - 28. - 31. ledna
- Herec a prostor s performerkou a lektorkou Halkou Třešňákovou.
- Zvuk a situace s Krištofem Kinterou a Jednotkou .
- Improvizace s věcí s mimem Žanem Loosem se zaměří na vztah mezi hercem a věcí v prostoru, a to prostřednictvím improvizačních a pohybových technik.

Projekt připravil Divadelní ústav ve spolupráci s Revolutions Festival v Albuquerque v Novém Mexiku , Rhubarb! Festival v Torontu a Českým centrem v New Yorku .

Představení na festivalu Rhubarb! v Torontu se uskuteční v rámci České sezóny v Kanadě, kterou podpořil Trust for Mutual Understanding a Ministerstvo kultury České republiky .

Na projektu spolupracovali: paní Martha Cogney, Chip Parsons, Angela Madden, Tea Alagic, Michael Delia, Thaddeus Phillips, Jonathan Levi a další.


PŘEHLÍDKA KE SVĚTOVÉMU DNI DIVADLA PRO DĚTI A MLÁDEŽ
20. - 22. března

Speciální akci u příležitosti Světového dne divadla pro děti a mládež organizuje Divadelní ústav/České středisko ASSITEJ, Spolek Tydlidum, Sdružení pro tvořivou dramatiku a Klub Mlejn.
Třídenní přehlídka proběhne v Divadle v Celetné a v Klubu Mlejn. Program zahrnuje celkem 12 představení a je komponován z vybraných reprezentantů profesionálních divadel, agenturních skupin, amatérských divadel pro děti a divadla pro děti hraného dětmi. Mezi účinkujícími jsou: Divadlo v Dlouhé, Divadlo Dagmar Karlovy Vary, Studio dell´arte České Budějovice, Divadlo VYSMÁTO Praha, Soubor HOP-HOP ZUŠ Ostrov nad Ohří, ZUŠ Chlumec nad Cidlinou, ZUŠ Uherské Hradiště, Emanuel Frynta a PĚT MYŠŮ z Ty-já-tru Praha, ToDivadlo Nový Jičín.
Program


PRAŽSKÉ QUADRIENNALE 2003 červen
10. mezinárodní výstava scénografie a divadelní architektury

Již podesáté je Divadelní ústav hlavním pořadatelem a organizátorem největší světové soutěžní výstavy scénografie a divadelní architektury - Pražského quadriennale. Hlavní cenou soutěže je Zlatá triga a dále se udělují zlaté a stříbrné medaile a čestná uznání. Výstava je členěná do sekcí - národní, školní a divadelní architektura. Samostatnou nesoutěžní sekcí bude mezinárodní projekt interaktivní výstavy "Srdce PQ".
Quadriennale je spolu s řadou doprovodných akcí unikátním prostorem pro semináře, konference, tvůrčí dílny a odborná setkání divadelníků z celého světa.
Prestiž výstavy potvrzuje trvalá podpora UNESCO.

Doprovodné akce PQ 03


Padesát let českého divadla ve scénografickém díle Otakara Schindlera
15.6.- červenec / Clam-Gallasův palác
Výstava představí celoživotní dílo jednoho z nejvýznamnějších českých scénografů O. Schindlera, vystaveny budou scénografické a kostýmní návrhy, kostýmy, scénické objekty, makety, fotografie a videonahrávky.

Divadelní fotografie Viktora Kronbauera
12. - 29.6. 03 / Průmyslový palác

Současná česká divadelní architektura
12.- 29.6. 03 /divadlo Globe, Výstaviště Praha
Putovní výstava o současné české divadelní architektuře, která byla uvedena na Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni. Na panelech je ve fotografiích a textem představeno 40 divadelních novostaveb či významných rekonstrukcí po roce 1990, pro rozšířenou verzi na PQ bude dopracováno dalších cca 20 divadel a připravena brožura-průvodce po výstavě.

Výstava Tadeusze Kantora
30.4.- 22.6. / ČMVU Husova ul. a Strahovský klášter
Expozice v Českém muzeu výtvarných umění představí Kantorovu tvorbu v chronologickém uspořádání (1945-1990) s důrazem na výtvarnou oblast. Druhá část výstavy ve Strahovském klášteře doplní expozici prezentací divadelních objektů z nejslavnějších představení Kantorova Divadla Cricot 2.

Výstava japonských kostýmů
25.6.-25.8. 03 / Národní muzeum
Výstava 75 japonských tradičních kimon pro divadlo Nó ze 17.-19.století, originály doprovodí výstava dokumentující výrobu tkanin na kimona, jejich barvení a šití.

Výstava Dionisis Fotopoulos, scénograf
29.5. - 20.7. 03 / Muzeum hlavního města Prahy, Florenc
Retrospektivní výstava díla řeckého scénografa a kostýmního výtvarníka Dionisia Fotopoula, vystaveny budou panely s modely a fotografiemi, kostýmy a návrhy.

Bienále Industriální stopy
24. - 28.6. 03 / Ekotechnické muzeum - kanalizační čistírna, Papírenská 6, Praha 6 - Bubeneč
V rámci bienále bude v čistírně současně probíhat několik výstav a další ročník mezinárodní architektonické konference na téma Industriální stopy. Program doplní cyklus večerů - pouť čistírnou, soustředěné koncerty alternativní hudby s promyšleným využitím prostoru, případně s výtvarnou složkou či promítáním, během večerů budou uvedeny do provozu staré stroje. Základními vodítky pro všechny akce jsou využití prostoru čistírny a motiv vody. Projekt se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

Mezinárodní studentská konference Transteatral
Setkání studentů divadelní vědy i praktických divadelních oborů. Témata: současné (středoevropské) drama a problematika jeho uvádění na národních i zahraničních scénách, inscenačním styly a přístupy v současném středoevropském divadle, divadlo a jeho pozice ve společnosti + aktuální teatrologické teorie. Bude zařazen jeden den věnovaný scénografii. K účasti budou přizvány instituce zabývající se divadlem z Polska, Slovenska a Maďarska.
Záštita: Katedra Divadelní vědy FF UK, Polský institut v Praze, další kulturní instituce účastnických států (v jednání).

Mezinárodní konference o scénografii - Patronát, představení a jeviště / Patronage, Spectacle and Stage
18.-22. června 03
Při příležitosti PQ 03 navazuje FIRT, resp. jeho Scénografická pracovní skupina, na radici a připravuje ve spolupráci se Společností Gordona Craiga, s českým střediskem FIRTu, Divadelním ústavem Praha, další Mezinárodní konferenci o scénografii, která by měla zkoumat vztahy mezi patronátem (státní, institucionální, komunální nebo privátní finanční podpora) a divadlem a pátrat po jeho v dopadu na profil scén, jak v minulosti tak přítomnosti.

Akce mezinárodních divadelních nevládních organizací na PQ 03
V době konání PQ se uskuteční setkání divadelních nevládních organizací OISTAT, UNIMA, SIBMAS, FIRT, ASSITEJ, AICT.

Více na www.pq.cz

Česká divadelní sezona v Sankt Peterburgu 17. - 22. listopadu 2003

Projekt je součástí České kulturní sezóny v Rusku, pořádané MK ČR a MK RF, v gesci Českého centra v Moskvě.

Projekt zahrnuje program prezentace antologie moderní české dramatiky: "Je na čase, aby se TO změnilo" (8 českých her), kterou vydává peterburgské nakladatelství "Baltijskije sezony/Baltic seasons" společně s Divadelním ústavem v Praze.
Součástí podzimní části české sezóny v Rusku bude dále odborné kolokvium o současném českém dramatu, výstavy, videoprezentace a scénická čtení.

Další info


Fórum a výstava o česko-slovenské vzájemnosti v oblasti divadla, 27. října 2003

V rámci Měsíce české a slovenské kulturní vzájemnosti se uskuteční v pondělí 27. října 2003 ve Slovenském institutu v Praze diskusní fórum: Deset let odloučení a spojování, v němž by se představitelé kulturních institucí, divadelní tvůrci, žurnalisté a teoretici měli ohlédnout za uplynulým desetiletím vzájemných vztahů v oblasti divadla, které se v důsledku historicky dlouhodobě propojených kultur realizovaly v celé řadě konkrétních uměleckých projektů.

Celodenní program fóra bude strukturován do dvou bloků.
V první části se budou účastníci věnovat tématům souvisejícím s důsledky, které divadlu přineslo rozdělení Československa, jako např. formování "nové" česko-slovenské divadelní vzájemnosti, spolupráce ministerstev kultury a naplňování mezivládní dohody v oblasti kulturní spolupráce, spolupráce divadelních ústavů a časopisů, atd.
Druhá část se zaměří na bilancováni konkrétních divadelních projektů, které vznikly za uplynulých deset let. Jedná se o hostování herců, režisérů, scénografů, dramatiků, ale také o spolupráci festivalů v obou zemích.

Moderátory obou rozprav budou Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo a Martin Porubjak, dramaturg Slovenského národního divadla. Mezi pozvanými jsou Emília Vašáryová, Zuzana Kronerová, Milan Lasica, Martin Huba, J.A. Pitínský, Vladimír Morávek, Prof. Milan Lukeš a další.

Na závěr celodenního programu se uskuteční vernisáž výstavy "Česko-slovenský divadelní dialog 1993 - 2003", která dokumentuje spolupráci českých a slovenských divadelních tvůrců. Výstavu, která vznikla ve spolupráci Divadelních ústavů v Praze a Bratislavě, zahájí ministr kultury České republiky Pavel Dostál.



Výstava: Umění scénografa - česká scénografie XX. stol. v Indii

20. - 31. října 2003 - THE VISUAL ARTS GALLERY, INDIA HABITAT CENTRE
9. - 22. listopadu 2003 - TATA THEATRE, NATIONAL CENTRE FOR PERFORMING ARTS MARG.

Divadelní ústav pořádá ve spolupráci s ministerstvem kultury ČR a českou ambasádou v Indii rozsáhlou výstavu české scénografie. Kolekce, která klade důraz na výtvarné zpracování návrhů, na příkladu jednotlivých osobností mapuje vývoj české scénografie ve dvacátém století.
Výstava samozřejmě zahrnuje práce velikánů české scénografie - Vlastislava. Hoffmana, Františka Tröstera a Josefa Svobody. Dále jsou zastoupeni tvůrci 50. a 60. let - Bubeník, Kolář, Nývlt i pozdější představitelé akční scénografie - Melena, Malina, Dušek. Nejmladší generaci reprezentuje tvorba - Petra Lébla, Davida Marka, Jana Štěpánka a dále kostýmních výtvarnic Kateřiny Štefkové, Zuzany Štefunkové a dalších.
B Program výstavy doplní série přednášek a workshop.
Kurátorka výstavy Helena Albertová bude přednášet o české scénografii XX.stol. a o díle Josefa Svobody. Prof. Petr Matásek povede v Indii třídenní workshop na téma "Jak inscenovat Shakespeara ?" a bude přednášet o roli scénografa v procesu přípravy inscenace a o současných trendech v české scénografii.

Výstava se z Dillí přesune do Bombaje, kde bude díky spolupráci Divadelního ústavu v Praze, generálního konzulátu České republiky v Bombaji, DADA a National Centre for Performing Arts v Bombaji instalována v prostorách TATA Theatre v rámci celonárodního divadelního festivalu. Vernisáž výstavy je plánována na 8. listopad a bude probíhat do 22.11. 2003



Prezentace českého experimentálního divadla na Balkáně, 9. 7. - 26. 8. 2003

V červenci a srpnu představí Divadelní ústav ve spolupráci se sdružením Čtyři dny české experimentální divadlo ve třech balkánských zemích.
V rámci URBAN festivalu v chorvatském Záhřebu http://www.urbanfestival.hr, festivalu BELEF v Bělehradu (Srbsko a Černá Hora) http://www.belef.org.yu, Dnů mládeže v Mostaru (Bosna a Hercegovina) a festivalu SITE - SPECIFIC SPLIT v Chorvatsko budou prezentovány choreografie Kristýny Lhotákové a Ladislava Soukupa - Labuť a Otázka pro příští rok, dále scénický komiks Bliss Vojty Švejdy a představení Mluviči divadelního souboru Jednotka. Čeští umělci také zapojí do přípravy mezinárodní site - specific performance v historickém jádru Splitu, kterou vyvrcholí festival Site - Specific Split.
V rámci téměř měsíčního turné proběhne na festivalu v Mostaru také workshop Halky Třešňákové: Performer a městské prostředí a Seminář o současném českém experimentálním divadle, který povede dramaturgyně a manažerka celého projektu Sodja Lotker - Zupanc.
Tento projekt dramaturgicky navazuje na Prezentaci českého experimentálního divadla v Severní Americe, které se uskutečnilo v lednu a únoru letošního roku.

Program prezentace českého experimentálního divadla na Balkáně
Tisková zpráva

Autor článku: redakce