17.08.2022 09:37

PROSTOR nejen v performativním umění – konference

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA ve spolupráci s Národní galerii Praha zvou na konferenci s názvem PROSTOR nejen v performativním umění. Předmětem konference je zkoumání vztahů mezi tělem, objektem a prostorem, a rovněž současná tvorba v kontextu výstavních prostor.

21.8. od 14:00
Národní Galerie Praha - Veletržní palác Dukelských Hrdinů 47

FB událost

V rámci konference vystoupí se svými příspěvky  kouči letošních choreografických rezidencí, a to Jean-Christophe Paré (FR), Benjamin Richter (DE) a Sue Schroeder (USA).

• Benjamin Richter se podělí o svou metodu TLO (The Language of Objects/Řeč objektů), která tvoří základ většiny jeho tvorby. Prostor nahlíží jako dialog dichotomie objekt versus subjekt. Základem je sdílení výsledných zážitků v přítomnosti.

• Jean-Christophe Paré ve svém uvažování o prostoru vychází z myšlenek Merleau-Pontyho, který považoval tělo za „spojující článek světa“ a centrum všech úvah týkajících se prostoru. Ať už jde o tělo samotné nebo tělo imaginární, nebo tělo promítnuté do prostoru či o vynalézání imaginárních prostorů a míst. To vše podporuje jeho myšlenku, že nelze vnímat a zakoušet prostor bez elementu pohybu.

• Prostor pro Sue Schroeder vytváří kontext a zážitek performance. Nelze je od sebe oddělit. Prostor poskytuje informace, které mají vliv jak na pojetí tvůrce, tak na vnímání diváka. Je to jeden ze základních prvků taneční praxe, který utváří vznik a realizaci tance. Sue se bude věnovat otázce definice prostoru pro představení a jak tento prostor přispívá k zážitku nebo k jeho proměnám.

Následovat bude diskuze s choreografy a hosty.

Místem konání je Korzo Veletržního paláce, Praha.

Vstup na konferenci je zdarma.

Podrobnosti

https://www.se-s-ta.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.culturenet.cz/