17.06.2006 00:00

Prozatímní Bouda Národního divadla uvedla třetí novinku

Praha 17. června (ČTK) - Další novinka, tentokrát činoherní, měla premiéru v Boudě, letní scéně Národního divadla v Praze, která vyrostla na piazettě vedle historické budovy. Poté, co v tomto prostoru představili členové operního souboru dílo Lukáše Hurníka a Petra Čenského The Angels a balet uvedl představení mladých choreografů nazvané Tanec v Boudě, zhlédlo premiérové publikum extrovertní výpověď o lidech 21. století z pera Ivy Klestilové nazvanou Hrdinové.

Projekt s podtitulem Umělci na ulici, divadlo na hranici, označovaný dramaturgií české první scény za scénickou báseň, happening, performanci či setkání, má vypovídat i o dalších aspektech současnosti. O přesycení informacemi a neschopnosti nalézt sebe sama v hluku města, o tom, jak žít a přežít v době, kdy "dneska již znamená včera". Nastudování bylo svěřeno výrazné dvojici mladých režisérů Martinu Kukučkovi a Lukáši Trpišovskému, kteří působí společně pod značkou SKUTR.

Příběh, ve kterém se objevili Jan Novotný, David Matásek, Jan Dolanský a hostující Gabriela Pyšná a Dora Kršková Terrazas, začal netradičně uprostřed hloučku lidí na stanici tramvaje před kavárnou Slavia, kam publikum vidělo prosklenou stěnou jeviště. Oba režiséři totiž často pracují s pohybovými prvky. A Bouda pro zhruba 150 diváků vznikla především pro tuto činoherní inscenaci, která bude mít jen devět repríz.

Herci ztvárňují úspěšnou manželskou dvojici, jíž by vlastně nemělo nic bránit v normálním životě prožitém v páru. V protikladu k ní stojí postava staršího muže, který emigroval z Československa před listopadem 1989. Rekapituluje svůj život, život člověka, který bojoval proti režimu, ale nevydržel do konce. Posledními postavami jsou mladík s dívkou. On se kdysi ztratil mamince při spartakiádě, ona je typem člověka, který je všude doma a vše relativizuje. City, život i kariéru. Nic pro ni není problém.

"Všechny postavy hry Hrdinové zamrzly v čase. V Boudě se čas zastavil stejně, jako oni ve svých problémech. Bouda je ozvučením jejich myšlenek," charakterizovala autorka inscenaci.

Kukučka s Trpišovským k ní přistoupili jako k experimentu, se členy první české scény spolupracovali poprvé. "Chápeme tento projekt především jako společné setkání napůl cesty," uvedl Trpišovský. Spolu s Klestilovou oba více než rok přemýšleli nad tématem "hrdinů". Kdo jsou, zda se lidé na nich dokážou ve svých představách shodnout a zda jim dnešní doba vůbec přeje. Po mnoha diskusích prý paradoxně dospěli k obyčejným lidem řešícím obyčejné problémy.

"Naše postavy se nikam během inscenace výrazně neposunou. Není tu zdánlivě žádné drama. Jen zastavený okamžik a pět lidí čekajících na tramvaj," uvedl Trpišovský. Kdo chce prý vidět klasické divadlo, klasickou inscenaci v klasickém prostoru, ať prý raději do Boudy nechodí. "Na všechny ostatní se těšíme," dodal.

Završením projektu Bouda III (loni se neuskutečnil vzhledem k náročnosti příprav koprodukčního Wagnerova Prstenu Nibelungova) i sezony bude divadelní ples, který se v Boudě uskuteční 28. června.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK