08.09.2017 10:53

Průvod Vendelín zahájil počtvrté novou kulturní sezonu v Plzni

Plzní ve středu odpoledne prošel divadelní průvod Vendelín, který už počtvrté zahájil novou kulturní sezonu. Průvod stovek divadelníků, tanečníků, hudebníků, výtvarníků, žonglérů, akrobatů a zástupců dalších kulturních, vzdělávacích a neziskových organizací zamířil z Mlýnské strouhy na náměstí. V jeho čele byla opět podobizna patrona plzeňských divadelníků - herce, režiséra a někdejšího ředitele místního divadla Vendelína Budila.

„Cílem akce je symbolicky vyjádřit početnost a sílu zdejší kulturní obce," řekl ČTK náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS). Kulturní a vzdělávací organizace zaměstnávají ve městě stovky lidí. Jen hlavní pořadatel dnešní akce, městem zřizované Divadlo J. K. Tyla, dává práci zhruba 400 lidem, krajská Studijní a vědecká knihovna má kolem stovky pracovníků, rovněž krajem zřizované Západočeské muzeum dalších několik set zaměstnanců, další lidé pracují třeba v městské knihovně. Spolu s městskými a krajskými organizacemi si novou sezonu přišli připomenout i například zástupci nezávislého Divadla Pluto, stepařské studio Step by Step nebo kapela Pilsner Jazz Band.

Kulturní instituce slibují v nové sezoně bohatou nabídku výstav, koncertů a divadelních premiér. Například největší čtyřsouborové Divadlo J. K. Tyla ve své 153. sezoně nabídne 24 premiér a dvě obnovené premiéry. Sezonu završí čtvrtý ročník venkovní produkce Noc s operou v lochotínském amfiteátru. Divadlo Alfa, hrající přes půl století, uvede pět premiér.

Průvod Vendelín prošel Plzní poprvé v roce 2014, kdy se otevírala budova Nového divadla. Umělci se ale rozhodli založit novou tradici a průvodem slavnostně vítat začátek nové kulturní sezony každý rok.

Autor článku: ČTK: lap, dvd