25.04.2023 08:59

První diváky přivítá zrekonstruované Jiráskovo divadlo v České Lípě 15. září

První diváky přivítá zrekonstruované Jiráskovo divadlo v České Lípě 15. září, do 19. září odehraje sedm představení. Připravena je činohra i pantomima, akustiku velkého sálu a nové orchestřiště prověří Verdiho opera Nabucco i jeden z koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Program otevření divadla dnes zveřejnila radnice. Předprodej vstupenek zahájí Kultura Česká Lípa v úterý 2. května, řekla na dotaz ČTK mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.

Hned dvě představení připravil pro otevření divadla domácí Divadelní klub Jirásek, pro který bude zrekonstruovaná budova domovskou scénou. Diváci se mohou podle mluvčí těšit na světoznámou Moliérovou komedii Lakomec v úpravě režiséra Václava Klapky. V derniéře uvede divadlo Sen v noci svatojánské, legendární komedii, se kterou divadelní klub slavil v polovině 90. let obrovský úspěch a před pěti lety vrátil představení do repertoáru.

Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova ale měla špatnou vzduchotechniku i statiku. O rekonstrukci se ve městě mluvilo téměř 30 let. Radnice původně zvažovala výstavbu nového divadla, na projekt se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal. Nakonec se město vrátilo k myšlence divadelní budovu zrekonstruovat. Práce začaly v listopadu 2020, hotovo mělo být loni na podzim, práce se ale protáhly.

Stavba za bezmála 200 milionů korun patří k největším investicím v novodobé historii města, dražší bude jen koupaliště, jehož stavbu zahájili letos na jaře a které bude ještě o zhruba 90 milionů korun nákladnější. Přestavbu divadla kromě jiného zkomplikovala koronavirové pandemie. „Okolností, které stavbu zkomplikovaly, byla ale celá řada. Když jsme měli dělat střechu, přišlo tornádo, a ve chvíli, kdy dodávka měla přijít, tak všechny komponenty šly na Moravu. Navíc je to rekonstrukce, takže komplikací bylo víc," řekla ČTK starostka Jitka Volfová (ANO).

Původní budova i sousední dům, který radnice rovněž koupila, prošly kompletní proměnou. Nová budova je bezbariérová. Kromě velkého divadelního sálu, jehož kapacita 370 diváků zůstala zachována, vznikly dva menší prostory pro 100 a 40 diváků, kde bude možné pořádat komornější akce. V přízemí přibyla divadelní kavárna, jejíž provoz bude nezávislý na provozu divadla. Budova bude má moderní osvětlení a ozvučení a také klimatizaci a vzduchotechniku. Hlavní vchod se přesunul do Panské ulice blíž k radnici a náměstí.

Autor článku: ČTK: ivc, hj