16.06.2017 12:05

První mezinárodní konference Performance Philosophy proběhne v červnu v Praze

„Ostatně nenávidím vše, co mne pouze poučuje, aniž by povzbuzovalo nebo bezprostředně oživovalo mou činnost.“ Tento Goethův výrok uvádí na českou scénu unikátní událost svého druhu, mezinárodní bienále „How Does Performance Philosophy Act?: Ethics, Ethos, Ethnography“, které se po Londýně a Chicagu přesouvá do Prahy. Ve dnech 22.-25. června 2017 se na půdě Divadelní fakulty AMU a Filosofického ústavu AVČR  setkají odborníci na umění a filozofii z celého světa, aby společně hledali průniky slov a činů, myšlení a konání. Registrace pro účastníky je stále otevřená.

Jak tedy jedná filosofie, je-li ve spojení s uměleckým projevem? V rámci zcela netradiční kombinace vědecké konference, uměleckého festivalu a veřejné události se pokusíme rozbořit hned několik klišé najednou. Formou interaktivních přednášek, praktických workshopů, divadelních a tanečních představení, bytových happeningů, pouličních aktivit, kreativních přestávek a různých formátů diskuzí se pokusíme ukázat, že

  1. umělecký projev (performance) a filosofické myšlení se nejen doplňují, ale mohou společně dospívat ke zcela netradičním objevům
  2. umění i filosofie nejsou věžemi ze slonoviny, kde se lidé schovávají před skutečným životem. Umění a filosofie dávají lidem nástroje, jak žít, jednat, spolutvořit společenské vztahy, bořit zajeté vzorce a objevovat jiné styly a etiku.
  3. umění a filosofie mohou být hybnou silou v socio-politickém dění společnosti

Mezi hlavní hosty programu patří Alan Read (King`s College London), který přednese přednášku na téma Etnografie v Kapitalocénu. Susanne Cusick (New York University) následně nabídne nezvyklý pohled na užívání a zneužívání hudby v sociopolitické sféře. Neformální a provokativní dialog o tvořivé lhostejnosti povedou Alice Lagaay (Bauhaus University Weimar) a Hartmut Geerken. Taneční představení Let Me Die In My Footsteps skupiny ME-SA /BOD.Y bude sledovat téma miskomunikace, konfliktu a skupinové rezonance.

Registrační formulář a kompletní program konference Performance Philosophy Prague 2017 naleznete na webových stránkách http://web.flu.cas.cz/ppprague2017.