03.10.2023 10:08

První premiérou nové sezony v Moravském divadle Olomouc bude inscenace Jmenuji se Ašer Lev

První premiérou nové sezony a zároveň českou divadelní premiérou bude hra Jmenuji se Ašer Lev, kterou podle románu Chaima Potoka zdramatizoval Aaron Posner. Příběh mladého talentovaného Žida, který jde vstříc svému umu a prosazení vlastní identity, přestože tím ztratí propojení se svými „kořeny“, je intimní výpovědí o střetu hodnot v umění a v tradičním náboženství. S činohrou Moravského divadla ji nastudoval režisér Adam Steinbauer. V titulní roli se představí Marek Pešl. Premiéra se uskuteční v pátek 6. října v 19 hodin.

Americký autor židovského původu, vydal svůj třetí román s názvem Jmenuji se Ašer Lev (My Name Is Asher Lev) před více než padesáti lety. „Chaim Potok se narodil v newyorském Bronxu. A právě toto prostředí ve své knize dokonale vykreslil. Pocházel z rodiny ortodoxních židů, která emigrovala z Polska do Spojených států. Zde se stal rabínem, vystudoval filozofii a nechtěl se vzdát náboženského ani světského prostředí. I když byla jeho kniha napsána v roce 1972 dodnes nepřestává znepokojovat i fascinovat,“ uvedla dramaturgyně Dagmar Haladová a dodala, že do všech svých děl Potok promítá osobní zkušenost.

„Hned první premiéra nové sezony bude pro náš soubor velkou událostí. Půjde o českou divadelní premiéru, která pracuje se silným a stále aktuálním námětem. Inscenace by měla divákům přiblížit nejen židovskou kulturu, ale otevřít i důležité téma přehnaného lpění na tradicích, které často potlačuje a přehlíží individualitu jedince a staví ho do role anonymního člena tradicemi ovládané masy,“ nastínil téma umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Děj nás přivádí do New Yorku 50. let 20. století, konkrétně do ortodoxní židovské komunity, v níž žije Ašer Lev, mladík, který oplývá nevídaným výtvarným talentem. Jeho umělecký dar ale není mezi chasidy považován za požehnání, nýbrž za pokušení pocházející ze strany zla. Příběh se opírá o rozpor mezi tradiční společností, řídící se náboženskými přikázáními, a umělcem, který z této společnosti vyšel, ale která ho nedokázala akceptovat. „Je to velmi silný materiál, který zobrazuje radikalismus ve víře, v náboženství a kritiku toho radikalismu. Zobrazuje, že lze být věřícím a zároveň svobodným člověkem. Je jakousi metaforou vzniku progresivního judaismu. Je to jeden z mých nejoblíbenějších románů. Domnívám se, že každé náboženství se musí vyvíjet s tím, jak se mění svět kolem. Má procházet modernizací, která s sebou nese i duševní svobodu. Rozbíjet mantinely, které lidi činí nešťastnými,“ uvedl režisér Adam Steinbauer.

Román se své divadelní adaptace dočkal poměrně nedávno, a to díky americkému dramatikovi Aaronu Posnerovi. Jeho stejnojmenná hra měla světovou premiéru ve Filadelfii v lednu roku 2009 a roku 2012 byla uvedena v New Yorku na tak zvané Off-Broadway, kde také získala cenu Outer Critics Circle Award za nejlepší nový text. „Jediná autorizovaná dramatizace Aarona Posnera je výrazně monologická, což bylo potřeba inscenačně řešit. Proto se na začátku ocitáme na vědecké konferenci, která se postupně rozbíjí, a tím se propadáme do Ašerovy hlavy,“ vysvětlil dále Steinbauer.

S tímto záměrem pracují i výtvarníci. „Ukazujeme, co se Ašerovi děje v hlavě a jak mu, jako malíři, před očima vznikají obrazy. S nimi si pak hrajeme a inscenujeme je. Z realistické scény se postupně přeneseme do symbolicko-surrealistických stylizovaných obrazů, které přímo i nepřímo souvisí s jeho příběhem,“ prozradila autorka scény Magdaléna Teleky.

Důležitou složkou inscenace bude light design, o který se postará Jonáš Garaj, a hudba, jíž složil Martin Konvička. Na inscenaci jako odborný konzultant dohlížel Rabbi David Maxa. „Rabín David Maxa nám na zkouškách vyprávěl o chasidismu. S Martinem Konvičkou také konzultoval scénickou hudbu. V židovství neexistuje tradice figurálního umění, ta je spjatá spíše s křesťanstvím. Židovství je naopak spojeno se zpěvem a tancem. Některé zpěvy, které v inscenaci diváci uslyší, nazpíval přímo rabín David Maxa,“ dodal režisér. Kromě reprodukované hudby v inscenaci živě zazní klezmerová kapela ve složení klavír, housle, kontrabas a klarinet. Inscenační tým doplňuje ještě kostýmní výtvarnice Karolína Srpková.

V titulní roli se představí Marek Pešl. Další postavy členů Ašerovy rodiny a židovské komunity ztvární Jan Ťoupalík, Jana Posníková, Vendula Nováková, Tomáš Krejčí a Lukáš Červenka.

„Sezonu otevíráme českou premiérou, která bude patřit k těm divácky těžším kouskům v této sezoně, ale na kterou se velmi těším. Přeji hercům a inscenačnímu týmu hry Jmenuji se Ašer Lev, aby se premiéra vydařila a zaujala nejen diváky, ale i kritiku,“ shrnul na závěr ředitel Moravského divadla David Gerneš.

www.moravskedivadlo.cz

 

Autor článku: Pavlína Dočkalová, foto: Dan Schulz