19.09.2019 10:58

První premiérou sezony v Divadle Petra Bezruče bude Molièrova komedie Zdravý ne/mocný

První premiérou nové sezony v ostravském Divadle Petra Bezruče bude slavná hra klasika francouzské komedie Molièra Zdravý nemocný. Hru o umanutém hypochondrovi s hereckým souborem nazkoušel režisér Vladimír Morávek. V hlavní roli Argana se představí Norbert Lichý. Premiéra bude 20. září. ČTK to řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.

„Do Divadla Petra Bezruče se tak po letech vrací nejen autor světově proslulých komedií Molière, ale také režisér výrazného rukopisu Vladimír Morávek," uvedla. Morávek v Ostravě například režíroval v roce 1995 hru Tajný ctitel, která vznikla na motivy románu Johna Fowlese Sběratel.

„Vladimír Morávek nazkoušel jednu z nejslavnějších a nejodvážnějších Molièrových komedií způsobem stejně odvážným a opulentním. Hrát se bude po celém divadle i před ním a Norbert Lichý v dvojroli Molièra a Argana je nezapomenutelně vtipný a dojemný," řekl dramaturg inscenace Zdeněk Kocián.

A Molièrovy hry nejsou Norbertu Lichému cizí. V minulosti ztvárnil na prknech Divadla Petra Bezruče Geronta v komedii Scapinova šibalství, Harpagona v Lakomci nebo Tartuffa ve stejnojmenné inscenaci. V dalších rolích se objeví Kateřina Krejčí, Magdaléna Tkačíková, Michal Sedláček, Dušan Urban, Jakub Burýšek, Vojtěch Johaník a další.

Tvůrci inscenace vycházeli z překladu Svatopluka Kadlece, režisér Vladimír Morávek však text upravil a divadlo jej uvádí pod názvem Zdravý ne/mocný. Autorem scény je Svatopluk Sládeček, kostýmy navrhla Eva Morávková. Pod hudbou k inscenaci je podepsán hudebník Mario Buzzi.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj