19.09.2019 10:58

První premiérou sezony v Divadle Petra Bezruče bude Molièrova komedie Zdravý ne/mocný

První premiérou nové sezony v ostravském Divadle Petra Bezruče bude slavná hra klasika francouzské komedie Molièra Zdravý nemocný. Hru o umanutém hypochondrovi s hereckým souborem nazkoušel režisér Vladimír Morávek. V hlavní roli Argana se představí Norbert Lichý. Premiéra bude 20. září. ČTK to řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.

„Do Divadla Petra Bezruče se tak po letech vrací nejen autor světově proslulých komedií Molière, ale také režisér výrazného rukopisu Vladimír Morávek," uvedla. Morávek v Ostravě například režíroval v roce 1995 hru Tajný ctitel, která vznikla na motivy románu Johna Fowlese Sběratel.

„Vladimír Morávek nazkoušel jednu z nejslavnějších a nejodvážnějších Molièrových komedií způsobem stejně odvážným a opulentním. Hrát se bude po celém divadle i před ním a Norbert Lichý v dvojroli Molièra a Argana je nezapomenutelně vtipný a dojemný," řekl dramaturg inscenace Zdeněk Kocián.

A Molièrovy hry nejsou Norbertu Lichému cizí. V minulosti ztvárnil na prknech Divadla Petra Bezruče Geronta v komedii Scapinova šibalství, Harpagona v Lakomci nebo Tartuffa ve stejnojmenné inscenaci. V dalších rolích se objeví Kateřina Krejčí, Magdaléna Tkačíková, Michal Sedláček, Dušan Urban, Jakub Burýšek, Vojtěch Johaník a další.

Tvůrci inscenace vycházeli z překladu Svatopluka Kadlece, režisér Vladimír Morávek však text upravil a divadlo jej uvádí pod názvem Zdravý ne/mocný. Autorem scény je Svatopluk Sládeček, kostýmy navrhla Eva Morávková. Pod hudbou k inscenaci je podepsán hudebník Mario Buzzi.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj

První premiérou sezony v Divadle Petra Bezruče bude Molièrova komedie Zdravý ne/mocný

Inscenace

14.10.2019

První premiérou nové sezony v Divadle Na zábradlí jsou Krátké rozhovory s odpornými muži

Divadlo Na zábradlí uvede 18. a 19. října v české premiéře autorskou adaptaci povídkového cyklu Davida Fostera Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži. Inscenace režijního tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018–2024, se hemží lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. I přesto jde o dílo plné ironie a černého humoru.  

14.10.2019

První premiérou Klicperova divadla v sezóně bude autorská adaptace sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč

První premiérou Klicperova divadla v sezóně 2019/2020 bude autorská adaptace filmové sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč. Snímek z roku 1973, ve kterém si hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keaton, je právem považován za jeden z vrcholů svého žánru. Příběh obyčejného muže, který se bez vlastního přičinění probudí z narkózy o 200 let později, než měl původně v plánu, připravil režisér Adam Skala.

11.10.2019

Rodinné představení Spitfire Company o přátelství chlapce a psa a jejich boji proti čínské tajné policii

Divadelní soubor Spitfire Company představí 11. října od 19:00 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu rodinné představení Podvraťáci o osudovém setkání osamělého chlapce a vojenského bojového psa. S nadsázkou líčí alternativní životopis hongkongského studentského vůdce Joshuy Wonga, který se stal jednou z hlavních tváří současných protivládních protestů.