24.02.2017 09:58

První programátorka v dějinách a studenti KALD DAMU

Studenti Katedry alernativního a loutkového divadla (KALD)DAMU uvedou premiéru absolventské inscenace ADA vyprávějící o vnitřním světě matky všech programátorů Ady Lovelace. Příběh ženy, která se v 19. století podílela na návrhu mechanického počítače a sepsala první program v historii, v sobě podle slov inscenačního týmu snoubí poetickou exaktnost a exaktní krásu. Jaká jeaktuální tvorba studentů DAMU? Přijďte se na ni podívat 27. února od 20 hodin do Venuše ve Švehlovce.

Půvabný algoritmus. Stroje s intuicí. Exaktní krása. Ada Lovelace. Přijměte pozvání na salónní večírek, kde se racionální změní v poetické a intuitivní v exaktní.

Ada Lovelace (1815 -1852) dcera romantického básníka lorda George Gordona Byrona, který její matku opustil měsíc po Adině narození, se vymykala běžnému modelu viktoriánské dívky. Adu zajímala matematika, ale také poezie. Sama používala termín poetická věda. S Charlesem Babbagem spolupracovala na návrhu mechanického počítače, pro který vytvořila program, který je považován za první algoritmus zpracovatelný počítačem. Ada Lovelace již na samém počátku „počítáčové éry“ předvídala, že počítače kromě urychlení početních operací budou moci být využity i v oblasti umění při skládání hudby a tvorbě obrazů.

„Představení částečně vychází z útržků dopisů nebo pracovních poznámek Ady, které využíváme jako zvukově pohybové partitury. Jako rámec inscenace jsme zvolily večírek vynálezce CharleseBabbage, do kterého zapadá salónní prostor Venuše ve Švehlovce jako scénografický prvek sám o sobě,“ uvádí Viktorie Vášová, režisérka představení. K Adě Lovelace ji dovedl například i zájem o informatiku, kterou studuje na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. „Studium na Matfyzu pro mě bylo odbočkou od mých tehdejších zájmů. Cítila jsem potřebu si rozšířit znalosti v nějakém jiném odvětví,“ uvádí Viktorie Vášová. Přestože je Ada Lovelace spojena s prvním algoritmem na světě, málokdo si u počátků počítačů představí ženu. I proto Ada Lovelace autorky představení zaujala. A nejen proto. Byla to také touha hledat propojení vědy a umění. A v čem vidí mladá umělkyně spojnici mezi světem exaktní vědy a divadlem/uměním obecně? „V kreativitě a hledání tvůrčích řešení. Vždy je cílem najít zajímavé řešení.“

Režie: Viktorie Vášová Dramaturgie: Kateřina Konvalinová, Maëlane Auffray Scénografie: Klára Fleková Hrají: Martin Belianský, Andrea Berecková, Kateřina Císařová, Štěpán Lustyk, Mikoláš Zika Produkce: Zuzana Rainová

Premiéra 27. února 2017 ve Venuši ve Švehlovce.

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/
https://www.facebook.com/events/906449562830940/

Autor článku: Jana Stanulová