01.09.2022 15:57

Ralph Fiennes se vrací do NT Live jako nejmocnější muž New Yorku v dramatu podle skutečného osudu

Hvězda snímků Schindlerův seznam, Grandhotel Budapešť nebo Kingsman: První mise Ralph Fiennes není jen skvělý filmový herec. Stále pokračuje také ve své výrazné divadelní kariéře, kterou můžou i čeští diváci sledovat díky cyklu NT Live. Divadelní přenosy z Londýna nám už filmového představitele Voldemorta představily jako hrdinu Shawovy komedie Člověk a nadčlověk a římského vojevůdce v Shakespearově tragédii Antonius a Kleopatra. V září Fiennese spatříme jako Roberta Mosese, svého času nejmocnějšího muže New Yorku. Příběh úředníka, který miloval dálnice a dokázal pomocí šarmu, lstí a zastrašování manipulovat politiky, zpracoval do nové hry Straight Line Crazy veterán David Hare, mj. autor jednoho z hitů NT Live Skylight. Záznam inscenace z divadla Bridge v režii zkušeného Nicholase Hytnera (Julius Caesar, Kniha prachu: La Belle Sauvage) promítne 8. 9. pražské Kino Aero a 13. 9. hodonínské Kino Svět, vždy s českými titulky.

Život ve dvou dějstvích
„Život Roberta Mosese je tak ohromující a jeho dosah tak obrovský, že jsem se rozhodl soustředit jen na dva určující okamžiky jeho neobyčejné kariéry,“ píše v úvodu knižního vydání textu své novinky Straight Line Crazy dramatik David Hare. První moment se odehrává v roce 1926, kdy ani ne čtyřicetiletý předseda Newyorské státní rady pro parky donutil guvernéra Ala Smithe k souhlasu s vybudováním dvou rychlosilnic z New Yorku k parkům a plážím na Long Islandu. Druhé dějství se odehrává v roce 1955 a Moses v něm usiluje o postavení silnice skrz park na Washingtonském náměstí – ovšem tentokrát se setká s opozicí občanské enviromentální skupiny. „Jeho motivace, která byla tak inspirující ve 20. letech je naprosto stejná jako motivace, která byla tak destruktivní v letech padesátých,“ podotýká Hare. „Jenže Moses si odmítl připustit, že se jeho někdejší sen změnil v noční můru.“

O osobnosti Roberta Mosesa už vznikl víc než tisícistránkový životopis The Power Broker. Bestseller, za nějž jeho autor Robert A. Caro v roce 1975 získal Pulitzerovu cenu, významně zhoršil Mosesovu image. David Hare však svého nového hrdinu nevidí jako muže hladového po moci – spíš jako člověka, jehož přemohl jeho zastaralý idealismus. Straight Line Crazy tak nechápe jako hru o městském plánování. „Je to příběh o tom, že když příliš pevně věříte, že dosáhnout toho, co v životě chcete, je obtížné, přestanete poslouchat veškeré námitky,“ popsal britský dramatik v rozhovoru pro časopis New Yorker.

Hvězdy seriálů Hra o trůny a Koruna v novinkách NT Live
Nabitá sezóna britských divadelních přenosů je bohatší o další tři atraktivní novinky.  Už v listopadu Kino Aero a brněnské Univerzitní kino Scala pozvou diváky na radikálně moderní zpracování Čechovovy klasiky Racek v režii Jamieho Lloyda, jenž stál za nedávným úspěšným Cyranem z Bergeracu. Do novinky obsadil dvě hvězdy seriálu Hra o trůny, Emilii Clarke a Indiru Varmu. Na jaře pak v českých kinech prokáže svou aktuálnost drama Arthura Millera Čarodějky ze Salemu, v hlavní roli s Erin Doherty, známou jako princezna Anna v seriálu Koruna. Těšit se můžeme i na nové nastudování Shakespearovy tragédie o různých podobách žárlivosti Othello, v titulní roli s Gilesem Tererou proslaveným muzikálem Hamilton.

Trailer představení Straight Line Crazy.   

★★★★ ★
„Jde o Hareovu nejdramatičtější a politicky nejpromyšlenější hru od The Absence of War před třemi desetiletími. Ralphu Fiennesovi poskytuje prostor pro další herecký triumf – který ve scénách, v nichž městský panovník Moses přemítá a zuří nad mapami svého amerického království, připomíná Krále Leara, jehož se od Fiennese jistě taky brzy dočkáme.“
Mark Lawson, deník Guardian

STRAIGHT LINE CRAZY | středa 8. září 2022 | Kino Aero (Praha)
úterý 13. září 2022 |
Kino Svět (Hodonín)

DALŠÍ PROGRAM DIVADLA V KINĚ V ČR:
Suzie Miller: Prima Facie
novinka
Bio Oko (Praha) – 12. 9. 2022
Kino Svět (Hodonín) – 28. 9. 2022

William Shakespeare: Jindřich V.
novinka
Kino Panorama (Boskovice) – 18. 9. 2022

Richard Bean, Oliver Chris: Jack Absolute v tom zase lítá
novinka
Kino Aero (Praha) – 12. 10. 2022
Kino Svět (Hodonín) – 18. 10. 2022

Anton Čechov v úpravě Anyi Reiss: Racek
novinka
Kino Aero (Praha) – 9. 11. 2022
Univerzitní kino Scala (Brno) – 9. 11. 2022

William Shakespeare: Mnoho povyku pro nic
novinka
Kino Aero (Praha) – 7. 12. 2022

Arthur Miller: Čarodějky ze Salemu
Univerzitní kino Scala (Brno) – 9. 3. 2023
Kino Aero (Praha) – 22. 3. 2023

William Shakespeare: Othello
Univerzitní kino Scala (Brno) – 3. 5. 2023
Kino Aero (Praha) – 10. 5. 2023

Konečný seznam participujících kin rozesíláme vždy před konkrétním přenosem, případně je možné ho nalézt na www.ntlive.cz.

Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

Oficiální české stránky NT Live: www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Držitelem licence pro přenosy NT Live v ČR je distribuční společnost Aerofilms.

Autor článku: Sabina Coufalová; Foto: Manuel Harlan