22.01.2014 13:10

Recenze v JAR Krejčíře srovnávala se “zabijákem” Richardem III.

Uprchlý Čech Radovan Krejčíř, který se stal svého druhu celebritou jihoafrického podsvětí, se v místním tisku dostal už i do divadelní recenze Shakespearovy hry o krutovládci Richardu III. Místní list Daily Maverick v souvislosti s novým nastudováním hry anglického dramatika dnes porovnal údajnou krvelačnost postavy a skutečného člověka označovaného v zemi za velkého gangstera.

"Pokud by vévoda z Gloucesteru (Richardův titul předtím, než si dělal nárok na trůn nad hromadou asi 15 těl, čímž překonává 12 obětí, jež jsou spojovány s Radovanem Krejčířem) žil v současném Johannesburgu nebo Kapském Městě, novinové titulky o jeho násilném řádění k dosažení vrcholu moci by mohly znít takto: 'Bezohledný handicapovaný vůdce gangu nabízí sňatek vdově zavražděné oběti!'," uvedl list v článku.
V recenzi pod názvem "Krejčířův efekt - příliš humoru vedoucího k bezzubosti Richarda III., nejhoršího divadelního sériového vraha" je hra označena jako "festival krveprolití", který se tolik neliší od amerických krimiseriálů jako Rodina Sopránů nebo Dexter. Ke slovu se dostává i režisérka hry, která hovoří o "neuvěřitelných paralelách hry se současností".

Krejčíř, který žije v JAR od roku 2007, je v současnosti ve vazbě pro podezření z přípravy vraždy a únosu. Místní média jej spojují s řadou vražd, které mu ale prokázány doposud nebyly. V Česku byl nedávno pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Praha usiluje o jeho vydání.

Autor článku: ČTK: rv, šeb