29.11.2016 14:57

Repertoár Husy na provázku rozšíří mnohoznačné Mrožkovo Tango

Mnohostranně interpretovaná hra Tango od mistra absurdního dramatu Slawomira Mrožka rozšíří repertoár brněnské Husy na provázku. Půlstoletí starý text zařadili divadelníci do cyklu O naší současné krizi aneb Jak z toho ven, a tedy se prostřednictvím inscenace vyjadřují i k nynějším společenským náladám. Komediant má právo, a dokonce i povinnost, se o všechny možné bolavé věci zajímat a zobrazovat je, řekl dnes novinářům režisér Vladimír Morávek.

V Mrožkově hře mladík přichází s oznámením brzké svatby do rozvrácené domácnosti, kde nic nefunguje, vše je naruby. "Oni říkají: Dobře, tak se pokusíme reformovat tu zahnívající žumpu. Nejprve se zdá, že by to šlo, pak se to začne víc a víc kazit. Na závěr, na troskách všech nadějí, tančí dva lidé tango," uvedl Morávek.
Původní Mrožkova hra nese název Tango, Morávkova úprava míří na repertoár pod názvem Tango macabre. Divadelníci se nechtějí pouštět do rozsáhlého výkladu smyslu inscenace. Mohlo by to u diváků zaplašit jejich vlastní interpretace, uvedl dramaturg Miroslav Oščatka.

Cyklus O naší současné krizi zahájilo v říjnu zhudebnění trestního spisu z kauzy skupiny Ztohoven, která vyvěsila na Pražském hradě červené trenýrky. Po Mrožkovi v únoru následuje inscenace Ubu králem: Svoboda! s Miroslavem Donutilem a v dubnu dosud neuvedená hra Jiřího Pokorného Sever jih východ západ.
Podle Morávka chce Husa na provázku hájit svobodu a další hodnoty, jichž si váží a které pokládá v současné společnosti za ohrožené. Je připravena být znovu "divadlem ze sklepa, v opozici, divadlem, které si dělá nepřátele". Připomněl množství negativních reakcí poté, co divadelníci jako výraz solidarity se Ztohoven vyvěsili na Špilberku červené trenýrky.

Roli babičky Evženie v nové inscenaci studuje Jiří Pecha, jenž v Huse na provázku dosud hraje titulní postavu v Babičce podle Boženy Němcové. "Pořád doufám, že si na stará kolena ještě zahraju chlapa," uvedl s nadsázkou Pecha. V dalších rolích účinkují Vladimír Hauser, Dalibor Buš, Tereza Marečková, Adam Mašura a další. Premiéra bude 2. prosince.

https://www.provazek.cz/ 


Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, jpt

Repertoár Husy na provázku rozšíří mnohoznačné Mrožkovo Tango