18.10.2021 13:18

Rok s Rádiem Kašpar

RÁDIO KAŠPAR, které se během pandemického období stalo obrovskou srdcovkou, jak pro moderátory, tak i pro posluchače, oslaví přesně za měsíc jeden rok vysílání. Bylo to ve středu 18. listopadu, kdy v devět hodin ráno „vykopl“ první frekvenci herec Spolku Kašpar Pavel Lagner. A od té doby už vlny Rádia Kašpar vysílají do internetového éteru nepřetržitě.

Změnilo se toho za ten rok mnoho... moderátoři, vysílací formát, a dokonce i studio.

Po dlouho očekávané zprávě, že mohou divadla opět začít hrát pro reálné diváky, jsme museli studio z kavárny Divadla v Celetné přestěhovat. Ideálním prostorem pro vysílání rádia se ukázalo být bývalé Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka, v naší zkušebně ve Vodičkově ulici. Moderátorské řady lehce prořídly, a to hlavně z důvodu, že se změnil původní impuls, který vznik rádia inicioval smysl, vtip a důvod Rádia Kašpar byl totiž fakt, že několik šikovných a práce chtivých lidí najednou nemělo „do čeho píchnout“. Jakub Špalek k tomu dodával: „Máme najednou čas a rádio může plnit některé naše sny, na které nám normálně nezbývá čas. Navíc jsou lidi unavení z komunikace u sebe doma, z home officů a ze zpráv.“ I proto bylo dlouhou dobu podtitulem vysílání rádia „Žádné zprávy o covidu, dopravě a počasí – jen dobrá muzika a zajímaví hosté. A samozřejmě vaše otázky a naše odpovědi.“

Home office a příliv negativních zpráv je snad již za námi, ale věříme, že si čas na poslech rádia Kašpar určitě najdete, protože vám máme co, i koho nabídnout aktuálně moderují Jan Zadražil, Jan Potměšil, Jakub Špalek, Daniel Pivoda Ondráček, Ondřej Novák, Miloslav Tichý, Kristián Stolařík, Tereza Slámová a další.

Vysílací formát dostál značných změn, a to hned několikrát během existence rádia, a nutno podotknout, že je to stále živý organismus, stále se na něčem novém pracuje, něco nového vymýšlí, zlepšuje, dotahuje, vypiplává.... Ze splněného snu Jakuba Špalka a originálního nápadu, jak překonat období, kdy divadla nemohla hrát, se zrodilo svébytné rádio, které si jako aktuální cíl vytyčilo stát se jediným zcela kulturním rádiem, které pouští novou hudbu. V rámci dopoledního pořadu Good.work, nabízíme Zprávy z kultury, kde avizujeme akce, které nás zaujaly, část vysílání věnujeme pouze nové hudbě, tedy albům a hitům které na běžných rádiích rozhodně neuslyšíte a zveme si, jak do Good.worku, tak do odpoledního pořadu Kašpar.host, výhradně hosty z kulturní sféry.

Začátkem nové sezóny jsme znovu oslovili vybraná spřátelená divadla s nabídkou vysílacího času. A těší nás, že se do našich řad po letní pauze vrátilo Západočeské divadlo v Chebu a Divadlo NaHraně. Zároveň jsme moc rádi, že můžeme přivítat také čerstvou krev Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Horácké divadlo Jihlava, Městské divadlo Zlín a severočeské Rádio Kult.

A od října se vrátily i oblíbené Nočky, s ještě oblíbenějšími moderátory Mardoša, Lenka Dusilová a František Kreuzmann, kterému vybírá hudbu Petr Malásek.

Samozřejmostí jsou webové stránky www.radiokaspar.cz, které umožňují archivovat vysílání, takže již nikomu nic neunikne. A jelikož chceme držet krok s dobou, tak nově začínáme s tvorbou podcastů z těch nejzajímavějších rozhovorů. Buďte s námi na jedné vlně a na slyšenou v éteru. #Rádio Kašpar, čirá radost!

www.radiokaspar.cz

Autor článku: Simona Vosátková