09.03.2023 20:09

Román Kateřiny Tučkové Bílá Voda se chystají inscenovat divadelníci v Brně i Praze

Knižní bestseller Kateřiny Tučkové Bílá Voda získá příští rok v Městském divadle Brno jevištní podobu. Dílo brněnské rodačky dramatizuje a zrežíruje Dodo Gombár, který v minulosti nastudoval také její Žítkovské bohyně. Světová premiéra divadelní Bílé Vody bude 10. února 2024 na Činoherní scéně, informovalo Městské divadlo v dramaturgickém plánu na příští sezonu.

Na Bílou Vodu se chystá také činohra pražského Národního divadla. Inscenace plánovaná pro Stavovské divadlo však bude mít premiéru až v květnu 2024, tedy později než brněnská. Dramatizaci připraví slovenský divadelník Daniel Majling, režírovat bude Michal Vajdička.

Bílou Vodu psala Tučková deset let. Na téměř 700 stranách rozvíjí příběh řádové sestry Evaristy a zachycuje perzekuci řeholních řádů za komunistické totality. Zabývá se také historií podzemní církve a kněžským svěcením žen.

Podle brněnských divadelníků kniha zpřítomňuje opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví. Zároveň otevírá otázku nerovného postavení žen v církvi – a vlastně i v celé společnosti.

Už díky starším románům Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně se Tučková, původní profesí historička umění a kurátorka, zařadila k nejúspěšnějším současným českým spisovatelkám. Je nositelkou cen Magnesia Litera nebo Ceny Josefa Škvoreckého, její knihy se hojně překládají. Bílá Voda už spisovatelce vynesla Státní cenu za literaturu i ocenění Český bestseller.

Autor článku: ČTK: tmd, gcm, autor fotografie: Lenka Hatasová