07.07.2022 11:16

Šárka Gmiterková představila v K. Varech novou monografii o herci Oldřichu Novém

Na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech ve středu pokřtila Šárka Gmiterková svou knihu ON: Kristián v montérkách.

Monografie, která původně vznikla jako disertační práce, se věnuje herci Oldřichu Novému mezi kulturními průmysly a politickými režimy. Popisuje jeho slavnou kariéru v období protektorátu i pozdější tvorbu od 50. let ovlivněnou socialismem. Práce na knize, ve které autorka čerpala z archivů i dobových periodik, trvala přes deset let.

Kniha se zaobírá profesní kariérou Nového, hlavně podvojnou filmovou a divadelní linií. Zabývá se také jeho osobním životem, ale spíše okrajově. "Snažila jsem se, aby to bylo čtivé a srozumitelné, ale pořád je tam výzkum, který se snaží pochopit nejen osobu Oldřicha Nového, ale i příběh českého hvězdného herectví za první republiky a další osudy do 60. let," doplnila.

Nový byl v období protektorátu velmi produktivní, točil až čtyři filmy ročně, provozoval i vlastní divadlo. "Kristián je vlastně film, kde se narodil Oldřich Nový, jak na něj dodnes vzpomínáme. Předtím ale měl spíše role podvodníků, což potom zmizelo. Pak naopak hrál velmi dobře situované muže, lékaře, továrníky či ředitele, kteří ale mají jednu věc společnou, a to velkou bolest v životě. Hledají partnerku a to hledání jim do života přinese totální chaos," připomněla role Nového autorka.

Gmiterková uvedla, že obrat u Nového přišel po roce 1948, kdy byla prvorepubliková tvorba až na pár výjimek zakázaná. "Z kraje 50. let sledujeme pokusy o socialistického Kristiána tak, aby byl vhodný pro novou politickou situaci. Snahu najít klíč, jak ze salonních buržoazních rolí udělat dělnického hrdinu. Ukazuje nám to, že stranické špičky s Novým dále počítaly. Natočil třeba zlopověstný film, socialistickou komedii Slovo dělá ženu, na tom i sám participoval," uvedla spisovatelka.

Festival u příležitosti křtu monografie o Oldřichu Novém uvedl dnes v sekci Návraty k pramenům také film Kde alibi nestačí, který přivádí kriminalisty vyšetřující padělky léků do karlovarské společnosti. Nový se zde představil ve výrazné vedlejší roli ředitele mezinárodního hotelu Krause, muže se slabostí pro nadstandardní životní styl a mladší ženu, která jeho city neopětuje.

Autor článku: ČTK: bah, gcm

Šárka Gmiterková představila v K. Varech novou monografii o herci Oldřichu Novém

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.