07.07.2022 11:16

Šárka Gmiterková představila v K. Varech novou monografii o herci Oldřichu Novém

Na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech ve středu pokřtila Šárka Gmiterková svou knihu ON: Kristián v montérkách.

Monografie, která původně vznikla jako disertační práce, se věnuje herci Oldřichu Novému mezi kulturními průmysly a politickými režimy. Popisuje jeho slavnou kariéru v období protektorátu i pozdější tvorbu od 50. let ovlivněnou socialismem. Práce na knize, ve které autorka čerpala z archivů i dobových periodik, trvala přes deset let.

Kniha se zaobírá profesní kariérou Nového, hlavně podvojnou filmovou a divadelní linií. Zabývá se také jeho osobním životem, ale spíše okrajově. "Snažila jsem se, aby to bylo čtivé a srozumitelné, ale pořád je tam výzkum, který se snaží pochopit nejen osobu Oldřicha Nového, ale i příběh českého hvězdného herectví za první republiky a další osudy do 60. let," doplnila.

Nový byl v období protektorátu velmi produktivní, točil až čtyři filmy ročně, provozoval i vlastní divadlo. "Kristián je vlastně film, kde se narodil Oldřich Nový, jak na něj dodnes vzpomínáme. Předtím ale měl spíše role podvodníků, což potom zmizelo. Pak naopak hrál velmi dobře situované muže, lékaře, továrníky či ředitele, kteří ale mají jednu věc společnou, a to velkou bolest v životě. Hledají partnerku a to hledání jim do života přinese totální chaos," připomněla role Nového autorka.

Gmiterková uvedla, že obrat u Nového přišel po roce 1948, kdy byla prvorepubliková tvorba až na pár výjimek zakázaná. "Z kraje 50. let sledujeme pokusy o socialistického Kristiána tak, aby byl vhodný pro novou politickou situaci. Snahu najít klíč, jak ze salonních buržoazních rolí udělat dělnického hrdinu. Ukazuje nám to, že stranické špičky s Novým dále počítaly. Natočil třeba zlopověstný film, socialistickou komedii Slovo dělá ženu, na tom i sám participoval," uvedla spisovatelka.

Festival u příležitosti křtu monografie o Oldřichu Novém uvedl dnes v sekci Návraty k pramenům také film Kde alibi nestačí, který přivádí kriminalisty vyšetřující padělky léků do karlovarské společnosti. Nový se zde představil ve výrazné vedlejší roli ředitele mezinárodního hotelu Krause, muže se slabostí pro nadstandardní životní styl a mladší ženu, která jeho city neopětuje.

Autor článku: ČTK: bah, gcm