05.03.2024 10:57

Saúdská Arábie připravuje novou operu s účastí Českého filharmonického sboru Brno

V dubnu letošního roku se v Rijádu uskuteční premiéra první velké arabské opery. Mezi místními umělci i zahraničními hosty se na vzniku inscenace bude podílet i pěvecký sbor z Brna.

Český filharmonický sbor Brno mnohokrát reprezentoval Českou republiku na nejvyšší možné mezinárodní úrovni. Vystoupil před papežem Janem Pavlem II. ve Vatikánu, na narozeninových oslavách thajského krále v Bangkoku nebo před členy belgické královské rodiny v Bruselu. Nyní má před sebou další vysoce prestižní zahraniční angažmá, v jehož rámci se bude podílet na provedení historicky první velké opery v Saúdském království. Hudbu na arabský text saúdského spisovatele a básníka Saleha Zamanana složil australský skladatel Lee Bradshaw. Režie představení se zhostí Daniele Finzi Pasca, choreograf ceremoniálů olympijských her v Soči a v Turíně. Inscenace bude mít premiéru 25. dubna v Rijádu.

Opera Zarqa Al Yamama vychází ze starobylé pověsti z předislámské Arábie a vypráví příběh legendární ženy, která se narodila z kmene Geddesů a byla obdařena prorockým darem. Dívka v předtuše předpovídá příchod nepřátelské armády, která hrozí zničit její lid, a snaží se varovat svého vůdce a jeho rádce před hrozícím nebezpečím.

Původní hudba představí dramatický příběh ve velkolepé moderní inscenaci plné strhujících orchestrálních a sborových výkonů, jemných odstínů krásy a vokálního umění. Autor libreta ke svému dílu poznamenává: „Jsem velmi hrdý na to, že jsem napsal scénář k této opeře, protože přináší nový umělecký a estetický pohled na království a širší region. Zarqa Al Yamama ztělesňuje krvavou tragédii zobrazující dávnou historii a zároveň symbolizuje strasti Arabů v dnešním světě. Inscenace však nepostrádá naději a nabízí příslib šťastných zítřků.”

Podle vyjádření Sultana Al-Bazieho, generálního ředitele Komise pro divadlo a scénické umění, má opera zásadní význam pro oslovení nového publika a seznámení saúdské společnosti s různorodým uměním a kulturou. „Uvedení opery Zarqa Al Yamama představuje přelomový okamžik na kulturní cestě království. Tento okamžik bude inspirací pro novou generaci saúdských umělců a představí kulturu Saúdské Arábie světovému publiku." Al-Bazie si od uvedení nové inscenace slibuje nejen zvýšení zájmu saúdské veřejnosti o operu, ale i rozvoj nového kulturního odvětví a s ním spojený vznik nových pracovních míst.

Hudebního nastudování se zhostí dirigent Pablo Gonzales. Partnery Českému filharmonickému sboru Brno budou Drážďanští symfonikové. Titulní pěveckou roli ztvární světově uznávaná mezzosopranistka Dame Sarah Connolly, v dalších hlavních rolích vystoupí saúdští pěvci Khayran Al Zahrani, Sawsan Albahiti a Reemaz Oqbi, kteří jsou tvářemi současného rozvoje národního hudebního programu království. Na vzniku inscenace se budou podílet i další mezinárodně uznávaní umělci – basista Clive Bailey, sopranistky Amelia Wawrzon a Serena Farnocchia, tenorista Paride Cataldo a barytonista George von Bergen.

„Pozvání k účasti na této výjimečné kulturní události Saúdského království je potvrzením vynikajícího mezinárodního renomé, kterému se Český filharmonický sbor Brno ve světě těší. Jsem rád, že se můžeme tohoto významného projektu zúčastnit a reprezentovat Českou republiku v zemi, do které se čeští umělci zas až tak snadno nedostanou,“ říká o angažmá Českého filharmonického sboru Brno jeho zakladatel a ředitel Petr Fiala.

Úvodní hudební zkoušky s dirigentem a sólisty proběhnou v prvním březnovém týdnu v sídle sboru na brněnském výstavišti. Celý duben pak stráví sbor v Rijádu. Zpěváci pod vedením druhého sbormistra Joela Hány nyní stojí před opravdovou výzvou: naučit se zpaměti libreto v arabštině!

 

Autor článku: převzato z: https://www.cfsbrno.cz/aktuality/, foto: Lee Bradshaw, Sarah Connolly, Reemaz Oqbi (c) Opera Hwadi

Saúdská Arábie připravuje novou operu s účastí Českého filharmonického sboru Brno

Zahraniční divadlo

15.04.2024

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco míří z Metropolitní opery do kin

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco.

09.04.2024

Australský soubor Gravity & Other Myths spojí fyzicky náročný nový cirkus se současnými technologiemi – na konci dubna na Jatkách78

Po úspěšném únorovém hostování Australanek A Good Catch s představením Casting Off uvidí diváci na konci dubna v pražském divadle Jatka78 další australský soubor, který patří k předním jménům současného světového cirkusu. Desetičlenní Gravity & Other Myths přivezou z berlínského kabaretu Chamäleon Theatre své dosud fyzicky i konceptuálně nejnáročnější představení pojmenované The Mirror.

30.03.2024

Na scénu Vídeňské státní opery se vrací Rusalka s tenoristou Pavlem Černochem a dirigentem Tomášem Hanusem

Po čtyřech letech se na scénu Vídeňské státní opery vrací opera Antonína Dvořáka Rusalka v režii Svena-Erica Bechtolfa. Inscenace pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse bude ve Vídni uvedena 31. března a následně 2. a 4. dubna. Ve Vídeňské státní opeře se k roli Prince vrací přední český tenorista Pavel Černoch, který zde naposledy vystupoval jako Lenský v Evženu Oněginovi.