24.10.2022 13:37

Šéf Slovenského národního divadla Drlička po hanlivých slovech končí ve funkci

Slovenská ministryně kultury Natália Milanová odvolala k 1.listopadu Mateje Drličku z funkce generálního ředitele Slovenského národní divadla (SND). Oznámilo to dnes ministerstvo kultury. Drlička čelil kritice za své hanlivé vyjádření o politicích při panelové diskusi v Maďarsku, po které nabídl svou demisi.

Podle slovenských médií Drlička během zmíněné diskuse hovořil o tom, že někteří politici "naneštěstí ještě stále dýchají" a kritiku vyvolala i jeho posměšná slova o národních umělcích. Šestačtyřicetiletý Drlička, který do čela SND nastoupil loni v lednu, se za své výroky na diskusi v Budapešti minulý týden omluvil. Tvrdil, že v projevu v angličtině zvolil nepřiměřený slovník. Současně nabídl ministryni kultury rezignaci na funkci šéfa SND.

"Jsem zklamána z toho, že jako reprezentant SND, a v té době i jako reprezentant naší země v zahraničí, Matej Drlička selhal. Svou funkci zvládl jako manažer, nikoli ovšem jako veřejný funkcionář odpovědný za své výroky," uvedla v tiskové zprávě Milanová. Dodala, že o tom, kdo dočasně povede SND, rozhodne v příštích dnech. Následně bude vypsáno výběrové řízení na šéfa této instituce.

SND

Autor článku: ČTK: Adrian Bobok, ank; Foto převzato z www.snd.sk