15.11.2022 14:09

Sen čarovné noci u Bezručů bude jízda!

Sranda v rytmu disca! Takový bude Sen čarovné noci Williama Shakespeara u Bezručů v režii Michala Háby, jehož práce se ostravskému publiku představí vůbec poprvé. Premiéra nejslavnější a nejhranější Shakespearovy komedie v překladu Jiřího Joska se uskuteční 18. listopadu.

Magická noc v lese, jde o lásku, jde o moc
Největší dramatik všech dob William Shakespeare napsal komedii patrně na přelomu let 1595 a 1596 k příležitosti šlechtického sňatku. „U nás tuto hru znají diváci především pod názvem Sen noci svatojánské. Tajemná, kouzelná noc před svátkem Jana Křtitele je tradičně spojená s pohanskými obyčeji a rituály odpovídajícími atmosféře hry. Problém je ale v tom, že se děj podle přímých odkazů v textu odehrává na přelomu dubna a května. Jiří Josek, jehož překlad jsme si vybrali, se rozhodl tento chybný mýtus odstranit, a proto zvolil název Sen čarovné noci,“ říká k názvu inscenace dramaturgyně Anna Smrčková.

Děj hry se odehrává převážně během magické noci, která spojí dohromady tři zdánlivě neslučitelné příběhy. Dvě milenecké dvojice se v moci noci připletou ke sporu nadpřirozených bytostí, které řeší kdo s koho, úplně jak tam venku jejich protějšky v bdělém světě. Do toho všeho se připletou i „chudáci, co normálně makaj rukama“, snažící se nacvičit divadlo. „Myslím, že kromě hierarchičnosti moci a samozřejmosti přijímání násilí, je ve Snu docela silně přítomné téma přehlíživosti elit. Známé výstupy naivních nemotorných řemeslníků, kteří se snaží ‚dělat umění‘, nejsou jen legrační. Zračí se v nich právě kritika mocenských elit a jejich pohrdání obyčejnými lidmi,“ zamýšlí se nad inscenací režisér Michal Hába. „V inscenaci bych také rád reflektoval téma násilí na ženách a kritiku závislosti žen na mužích,“ pokračuje režisér.

Discomagie
Scénu a kostýmy navrhla Adriana Černá. Estetika inscenace vychází z popových klipů. „Z jejich přepjatosti, kýčovitosti, trendovosti a sexualizovanosti. S Adrianou jsme dost vyšli právě z oné estetiky popových klipů, pro výpravu bylo ale podstatné najít i kontrast ‚snový les versus normalita/realita‘. A zmíněná popová estetika je samozřejmě základní inspirací i pro autora hudby Jindřicha Čížka, který se mnou a Adrianou tvoří stálý tvůrčí tým,“ dodává Michal Hába.

Tak díky, Wille, let it shake!
V obsazení se můžete těšit na 10 herců. Alexandra Palatínusová se představí jako Hippolyta a chopí se i mužské role Oberona. Jejím protějškem bude Lukáš Melník, pro něhož jsou připraveny role Thesea a Titanie. Mladé milenecké dvojice ztvární Tomáš Čapek (Lysandr), Jáchym Kučera (Demetrius), Yvona Stolařová (Hermie) a Barbora Křupková (Helena). Role Puka a Filostrata se ujme Markéta Matulová. Řemeslníky zahrají Dušan Urban, Vojtěch Johaník a Josef Trojan, pro kterého bude Sen čarovné noci ostravským debutem. Nová posila souboru se představí v trojroli Roberta Nicky, Víly a Indie Boye.

Michal Hába
Vystudoval režii v ateliéru doc. Miroslava Krobota na pražské DAMU, v divadle Komedie asistoval režisérům D. D. Pařízkovi a A. Riemenschneiderovi, absolvoval stáže v berlínských divadlech Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz a Maxim Gorki Theater. Jeho tvorba je spojena především se skupinou Lachende Bestien, kde působí jako režisér, autor, herec a producent. Věnuje se kočovnému Divadlu koňa a motora se sociálním a komunitním přesahem. Jako hostující režisér se pohybuje na rozličných divadelních územích od divadla pro děti a mládež, přes autorské divadlo, interpretační činohru až po divadlo dekonstruktivní. Spolupracuje s mnoha divadly po České republice (Klicperovo divadlo, Divadlo Husa na provázku, Divadlo na cucky, Městská divadla pražská, Činoherní studio Ústí nad Labem aj.). Sen čarovné noci je jeho první režií v Divadle Petra Bezruče.

Premiéra se uskuteční 18. listopadu 2022 v 18:30 hodin v Divadle Petra Bezruče.

Divadlo Petra Bezruče

 

Autor článku: Marcela Bednaříková; Foto: Petr Hrubeš