21.11.2022 09:03

Senior Prix obdrželi herečka Daniela Kolářová nebo hudebník Michal Prokop

Ocenění Senior Prix za celoživotní uměleckou činnost v neděli 20. listopadu obdrželi od Nadace Život umělce mimo jiné herečka Daniela Kolářová nebo hudebník Michal Prokop. Mezi dalšími více než třiceti laureáty byli například houslista Václav Hudeček, hudební kritik Jiří Černý nebo herec a tanečník Vlastimil Harapes. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v pražském Divadle Na Fidlovačce.

"Ceny jsou naprosto výjimečné v tom, že oceňují umělce napříč celým spektrem oborů. Nejsou mezi nimi činěny rozdíly," řekl předseda správní rady nadace Oldřich Smola.

Na návrh Asociace hudebních umělců a vědců obdrželi letos vedle Hudečka ocenění kytarista Lubomír Brabec a Eva Franců, violista Miroslav Sehnoutka a zpěvák a cembalista Petr Šefl. Od Unie orchestrálních hudebníků ČR získali ocenění houslistka Bohumila Petříková, hornista Václav Čurda, klarinetista Petr Kašpar, hudebník Miroslav Šnajdr, člen operního sboru a asistent režie Jan Štěch, kontrabasista František Zelenka a hobojista Josef Židek.

Na návrh Svazu autorů a interpretů se dostalo ocení skladatelce a textařce Zuzaně Michnové, zpěvačce Haně Ulrychové, folkovému písničkáři Vojtěchu Kiďákovi Tomáškovi a divadelníku, herci a zpěvákovi Františku Zacharníkovi.

Ve výběru Unie profesionálních zpěváků se objevili sopranistky Květoslava Němečková a Eva Krčková, zpěvačka Hana Petříková a tenoristé Jiří Honus a Ivan Tyrlík. Laureáty ceny za Umělecké sdružení ARTES se stali herec a trumpetista Ladislav Gerendáš, bavič Petr Novotný, kytarista a zpěvák Michal Prokop, hudební publicista Miloš Skalka a trumpetista Jan Slabák. "V páté třídě jsem dostal poznámku, že o přestávce kokrhám. Později jsem si uvědomil, že to byl první krok na mé trnité cestě k umění, která mě dovedla až sem," rozesmál přítomné Gerendáš.

Herecká asociace za celoživotní uměleckou činnost spolu s Kolářovou ocenila mezzosopranistku Helenu Cihelkovou, herce Rudolfa Leitnera, Pavla Pavlovského, Zdenu Herfortovou, Jaroslavu Obermaierovou a Danu Syslovou.

Senior Prix Nadace Život umělce každoročně uděluje hercům, tanečníkům, operním, populárním i sborovým zpěvákům, orchestrálním i sólovým umělcům. Nominace navrhují profesní organizace, které jsou zřizovateli nadace. V minulých letech si ocenění převzali třeba Libuše Švormová, Stella Zázvorková, Josef Abrhám, Lubomír Lipský, Hana Zagorová nebo Waldemar Matuška.

Nadace Život umělce byla založena v červnu roku 1992. Jejím hlavním cílem je všestranná aktivní podpora výkonných umělců a širokého spektra umělecké jevištní tvorby. Od koncertů přes divadelní inscenace až po taneční představení. Mezi činnosti nadace patří také starost o výkonné umělce v seniorním věku.

Nadace Život umělce

Autor článku: ČTK: jir, rot