10.05.2017 14:35

Shakespearovské slavnosti v Brně přinesou tři premiéry

Shakespearovské slavnosti v červenci a srpnu přinesou tři brněnské premiéry. Je to nejvíce v historii festivalu. V Brně diváci poprvé uvidí dvě nová nastudování Hamleta. Třetí premiérové představení bude Pocta Shakespearovi s Janem Třískou a průvodním slovem Martina Hilského, řekla dnes novinářům mluvčí festivalu Táňa Kovaříková.

Zkrácená verze Hamleta v podání pražských herců 17. července zahájí festival. Hru připravuje režisér Michal Vajdička. Drama o tragické historii dánského královského rodu je napsáno pro osm herců. „Komorní atmosféra tomuto dramatu svědčí," řekl představitel hlavní postavy Jaroslav Plesl, který působí v Dejvickém divadle. Podle něj je hra hledáním žebříčku hodnot a mezí morálky.

Druhou premiéru Hamleta, kterou uvidí diváci na brněnských Shakespearovských slavnostech, připravili herci z ostravské společnosti PaS de Theatre. Ve hře vystoupí oproti pražské verzi osmnáct herců. V roli Hamleta se představí herec a zpěvák Tomáš Savka, v dalších rolích pak Miroslav Etzler nebo Pavlína Gajdošíková.

Premiérová Pocta Shakespearovi 9. srpna festival zakončí. Komponované představení režíruje Václav Lautner. „Večerem bude provázet nejznámější překladatel Shakespearových her do češtiny Martin Hilský," uvedl Roman Valla, který má na starosti brněnskou část festivalu. Diváci uvidí humorné i vážnější dialogy a sonety v podání Jaroslava Plesla, Jana Třísky, Mojimíra Maděriče a dalších.

Repertoár Shakespearovských slavností v Brně doplní Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky windsorské nebo Othello.

Letošní ročník festivalu zaznamená zlepšení zázemí hradu. Muzeum města Brna, které Špilberk spravuje, letos doplnilo do hlediště nové lavice a sedadla. „Dovybavili jsme také světelnou techniku," řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

http://brno.shakespeare.cz/

Autor článku: ČTK: tom, vrn, hj

Shakespearovské slavnosti v Brně přinesou tři premiéry

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.