20.04.2017 09:47

Simona Stašová v roli Amandy Wingfieldové ve slavném Williamsově Skleněném zvěřinci

Premiéru hry Skleněný zvěřinec od Tennessee Williamse uvede Agentura Harlekýn v sobotu 22. dubna v Divadle Bez zábradlí, kde budou uváděny i další pražské reprízy.  V překladu Jiřího Joska, v úpravě a režii Vladimíra Strniska, ve výpravě Michaely Červenkové a v produkci Jany Hanzlíčkové se představí Simona Stašová v roli matky Amandy, Jaromír Nosek (alt. Filip Cíl) v roli syna Toma, Kamila Trnková (alt. Andrea Daňková) v roli dcery Laury a Adam Vacula (alt. Karel Heřmánek jr. a Zdeněk Piškula) v roli nápadníka Jima.

Slavnou hru napsal Tennessee Williams se silně autobiografickými prvky ze své vlastní rodiny. S humorem i dojetím a s tou největší upřímností líčí život opuštěné matky Amandy, která svou láskou a touhou udělat své děti co možná nejšťastnějšími, nadělá v rodině velikou paseku. Tato rodinná tragikomedie je o nás, o každém z nás,  je to zrcadlo nastavené do našich směšných rodinných kotrmelců. Z lásky se totiž udělají ty nejkrásnější i ty nejhorší věci. Společně s Amandou, Tomem, Laurou a nápadníkem Jimem se smějeme i  pláčeme sami nad sebou.

Simona Stašová se o svém účinkování svěřila: "Konečně jsem dozrála do role matky Amandy, do té bláznivé matky, které tak dobře rozumím. Amanda je na zabití i k pomilování, tak jako celý ten náš neuvěřitelný život."

Tennessee Williams, určující osobnost amerického dramatu 20. století, se poprvé výrazněji prosadil právě napsáním hry "Skleněný zvěřinec" (1945). Jeden z nejslavnějších a nejpůsobivějších textů americké dramatiky získal brzy po svém prvním uvedení Cenu newyorské kritiky, byl několikrát zfilmován a od doby svého vzniku je téměř nepřetržitě inscenován na jevištích po celém světě. Příběh o touze po štěstí, osudovém míjení a průsvitné duši křehčí než sklo, kde postavy mají podobnost s minulostí Williamse. Matka Amanda Wingfieldová sdílí charakteristiky s jeho matkou, která měla iluze být jižní krasavicí a tvrdohlavě snila růžový sen své dívčí slávy. Křehká, skleníková dívenka Laura Wingfieldová, dcera Amandy, je podobná Williamsově sestře. Tom Wingfield má blízko k panu Williamsi, oba jsou umělečtí a tvořiví.

Představení "Skleněný zvěřinec" uvede Agentura Harlekýn v nejbližším období i mimo Prahu, například 23.4. v Olomouci, 25.4. v Ostravě, 29.4. v Pardubicích aj.

Režisér Vladimír Strnisko a Simona Stašová se v krátké době setkávájí znovu při divadelní spolupráci po uvedení úspěšné inscenace “Vím, že víš, že vím...“ (2015) v kooperaci Agentury Harlekýn a Divadla ABC. Simona Stašová účinkuje také v představeních Agentury Harlekýn “Poslední ze žhavých milenců“ (2010), “Filumena Marturano (2012), “Římské noci“ (2013), “Drobečky z perníku“ (2016).

http://www.harlekyn.cz/

Autor článku: Václav Hanzlíček