06.01.2023 13:01

Slezské divadlo Opava uvede adaptaci filmu Jiřího Hubače Zámek v Čechách

Slezské divadlo v Opavě připravuje premiéru inscenace Hraběnka autorské dvojice Jiřího a Ivana Hubačových. Činoherní soubor inscenaci poprvé uvede 15. ledna. V hlavních rolích se objeví Hana Vaňková a Michal Stalmach v režii uměleckého šéfa ostravského divadla loutek Václava Klemense. 

„Hraběnka je příběhem cesty za splněním starého slibu. Cesty plné kamení, špíny a nenávisti doby, ve které se odehrává. A stejně tak cesty plné setkání s lidmi, kteří se až neuvěřitelně snadno přizpůsobují a mění tváře," řekla dramaturgyně opavského souboru Alžběta Matoušková.

Dodala, že jde o hru řešící minulost, na kterou bychom raději zapomněli, o pravdě, proti které nemá žádná ideologie šanci, a o principech, na kterých se musí trvat. „Je to hra o lásce ke svým kořenům a o naší minulosti – mimořádně důležitá i pro dnešek," doplnila.

Děj se odehrává v roce 1958. Hlavní hrdinkou je bývalá hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinbergu, nyní domácí dělnice. Vrací se na zámek, ze kterého ji před deseti lety komunisté vyhnali. Vrací se, aby oslavila své sedmdesátiny přesně tak, jak tehdy slíbila. Plánuje oslavu se stejnou samozřejmostí a osobním odhodláním jako tehdy, protože ona se na rozdíl od světa kolem ní nezměnila. V plánu jí pomáhá zejména její bývalý komorník Alois. Nyní životní ztroskotanec, alkoholik, který dopadl až na společenské dno a živoří kdesi v šatně u fotbalového hřiště.

Podle scénáře Jiřího Hubače natočil v roce 1993 režisér Martin Hollý ml. televizní film Zámek v Čechách. Hlavní role hraběnky a jejího pomocníka v něm ztvárnili Jiřina Jirásková a Karel Heřmánek.

V dalších rolích opavské inscenace se představí například Tereza Bartošová, Kamila Srubková, Daniel Volný, Jakub Stránský. Scénu a kostýmy navrhla Marta Roszkopfová. Hudbu složil Mario Buzzi.

https://www.divadlo-opava.cz/hra/hrabenka/

Autor článku: ČTK: dvc, kš