21.04.2022 15:08

Slovácké divadlo: Kočka v oreganu nabídne humor i silné emoce

Co všechno se může stát, když se do vedlejšího domu nastěhují sousedi z úplně jiné sociální bubliny? Když sousedka od prvního dne nesnáší vaši kočku? Když názory a hodnoty jedněch jsou úplně jiné než těch druhých? A jsme opravdu tak rozdílní, nebo máme nakonec všichni něco společného, protože jsme lidé?

Právě o tom pojednává nejnovější inscenace Slováckého divadla, komedie Kočka v oreganu britského dramatika, scenáristy a režiséra Torbena Bettse pod vedením slovenského režiséra Miroslava Lukačoviče. Světovou premiéru měla inscenace v roce 2014 v Londýně a přes noc se stala doslova senzací. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti je premiéra naplánovaná na sobotu 23. dubna.

Komedie? Ano, ale…

Kočka v oreganu začíná na seznamovací party nových sousedů, kdesi v malém britském městečku. Zpočátku se zdá, že si dva manželské páry nemají co říct a nemají nic společného, což vede k řadě humorných situací. Postupně však začnou na povrch vyplouvat bolavá tajemství a odkrývat se citlivá místa.

„Celý příběh by nám měl dát pocit, že se díváme na vtipnou britskou komedii a chytáme se smíchy za břicho, ale pak to rozbijeme tím nejhorším, co se může stát. Je to vtipné samo o sobě a bude to vtipné i v našem provedení. Do situačně-komických situací ale zasadíme i tragické a silné scény,“ poodhaluje režisér a s tím, že i v životě se humor střídá s bolestí a vtip s dojetím.

Do inscenačního týmu Kočky v oreganu patří ještě dramaturgyně Iva Šulajová, výtvarnice Veronika Watzková, autor hudby Juraj Haško a Tereza Mitro, která se postarala o pohybovou spolupráci.

Kdo je Torben Betts, autor Kočky v oreganu

Torben Betts sám o sobě říká, že se stal dramatikem z donucení. Původně byl hercem, ale dostával pouze menší role v okrajových divadlech, což ho neuspokojovalo. A tak si sám začal psát hry, ve kterých mohl uplatnit svůj talent, a herecké vidění mu pomohlo tvořit živé postavy, které oceňují kritici, herci i diváci po celém světě. Je ceněn i pro svůj originální jazyk. Sám o sobě tvrdí, že v jeho tvorbě se objevují dva proudy – sociálně komický a temnější. Oba umně propojil ve svém nejslavnějším díle Kočka v oreganu.

Přijede na premiéru?

Překladatel divadelní hry Kočka v oreganu Michal Zahálka se s autorem Kočky v oreganu Torbenem Bettsem zná a ještě den před zahájením zkoušení s ním byl v kontaktu. „Torben vás moc pozdravuje. Psal, že doufá, že vás zkoušení bude bavit, to ho potěší nejvíc. A taky doufáme, že klapne náš plán a bude moct přijet na dubnovou premiéru,“ prozradil překladatel a teatrolog.

Premiéra Kočky v oreganu je naplánovaná na sobotu 23. dubna. Slovácké divadlo zařadilo netrpělivě očekávanou inscenaci do programu v následujících týdnech hned několikrát: 29. a 30. č., 5., 9., 10., 22. a 28. 5. Vstupenky jsou k dispozici v pokladně a na webu Slováckého divadla.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.slovackedivadlo.cz/