14.06.2022 20:15

Slovácké divadlo uvede populární westernovou parodii Limonádový Joe

Slovácké divadlo uvede populární westernovou komedii Limonádový Joe v režii Martiny Schlegelové. Divadelníci v Uherském Hradišti ji pojímají především jako revue nebo reklamní estrádu, řekla dnes ČTK režisérka. Premiéra inscenace je na programu v sobotu od 19:00. Kvůli opatřením souvisejícím s koronavirem byla v minulosti dvakrát odložena.

„Měla by to být taková fúze westernu a slovácké lidové kultury. Děláme si to po svém toho Joea, takového Jožku Limonádového," řekla Schlegelová.

Notoricky známé je filmové zpracování příběhu obchodního cestujícího s limonádou, ochránce žen a spravedlnosti. Divadelní hra je však starší, dočkala se desítek nastudování. „Ve staré divadelní hře jsou písničky, které třeba ve filmu nejsou, naopak ve filmu jsou věci, které nejsou ve hře. My jsme se rozhodli spíš právě vzít jako základ původní divadelní hru, protože je pro divadlo samozřejmě vhodná, lépe napsaná. A z filmu jsme převzali jenom některé věci, které by divákům chyběly," řekla režisérka.

Hlavní roli Limonádového Joea svěřila Jiřímu Hejcmanovi, který film s Karlem Fialou v hlavní roli viděl mnohokrát. Humor, hudbu, grotesknost i barevné zpracování snímku si oblíbil, napodobovat svého hereckého předchůdce však Hejcman nechce. „Předobraz tam vidím, někde vzadu ho samozřejmě mám uložený, ale snažím se vycházet vždycky ze sebe. Abych dělal úplnou kopii, to by, si myslím, vůbec nevyšlo," řekl dnes ČTK Hejcman.

Další stěžejní postavy ztvární Tomáš Šulaj, Pavlína Hejcmanová a Kateřina Michejdová. Dále v představení hrají Zdeněk Trčálek, Martin Vrtáček, David Vaculík a další členové souboru Slováckého divadla. Na inscenaci spolupracovali scénografka Jana Špalová, kostýmní výtvarnice Aneta Grňáková a choreografka s pseudonymem Miss Cool Cat. O hudební nastudování písní Jiřího Brdečky, Vratislava Blažka, Pavla Kopty a Jana Rychlíka se postaral Josef Fojta. Na jevišti zahraje i živá kapela.

Poprvé se slavný pistolník Joe objevil v Brdečkových příbězích vycházejících na pokračování v týdeníku Ahoj na neděli. První divadelní zpracování uvedlo v roce 1944 divadlo Větrník. Ke svým hrdinům se Brdečka znovu vrátil v románovém přepracování, které vyšlo v roce 1955. V témže roce získal příběh muzikálovou podobu a byla do něj připsána značná část písní, které později zazněly ve filmovém zpracování v podání Karla Gotta nebo Yvetty Simonové. Nezapomenutelným se Joeovo pátrání po kakaové skvrně velikosti mexického dolaru stalo díky filmu režiséra Oldřicha Lipského z roku 1964.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: chv, dr