25.04.2023 13:10

Slovácké divadlo uvede tragikomickou grotesku Opilí polského autora ruského původu Ivana Vyrypajeva

V sobotu 29. dubna představí hvězdný tým Slováckého divadla premiéru inscenace tragikomické grotesky Opilí polského autora ruského původu Ivana Vyrypajeva. Režie se ujala respektovaná Anna Davidová.

O čem novinka pojednává? Jedné noci na čtyřech různých oslavách zaslechne v opilosti čtrnáct postav „šeptání Boha ve svém srdci“. Přemýšlí a mluví o věcech a tématech, o kterých jsme často schopni mluvit jen ve „změněném“ – nestřízlivém – stavu vědomí. Co je ale vlastně střízlivý stav? Je pravda či realita střízlivá?

„Existuje úsloví, že opilci mají vždycky pravdu. My v Česku říkáme, že pravda je ve víně nebo na dně sklenky. V Rusku jdou dál a říkají, že skrze opilé promlouvá bůh. A s tím si autor Ivan Vyrypajev hraje a snaží se dobrat toho, za jakých okolností to může být pravda. A pokud je, tak proč opilost potřebujeme na to, abychom byli sami sebou? Proč nemůžeme být ve spojení se sebou i za střízliva?“ přibližuje téma inscenace režisérka Anna Davidová. „Opilí vyžadují hodně vyzrálý, disciplinovaný a vzájemně na sebe slyšící soubor. Ten tady je. A je na tuto hru fyzicky i zkušenostně, domnívám se, dobře vybaven,“ chválí herce režisérka.

„Každá z postav ve mně něčím, byt třeba málem, rezonuje. Můj Lawrence se rozhodne chytit svůj život a vzít za něj zodpovědnost. Způsob, jakým k tomu Anna přichází, je fascinující,” říká herec Pavel Šupina a dodává: „Moc bych si přál to celé vidět z hlediště, protože mezi řádky je snad celý vesmír.”

V inscenaci, která kombinuje prvky grotesky, absurdní komedie i tragédie, se objeví téměř celý soubor Slováckého divadla: Jitka Hlaváčová, Pavlína a Jiří Hejcmanovi, David Vaculík, Petra Staňková, Zdeněk Trčálek, Tereza Novotná, Pavel Šupina a další. Dramaturgyní je Iva Šulajová, výprava pochází od oceňované Evy Jiřikovské, o choreografii se postarala Linda Caridad Fernandez Saez, hudbu složí držitel Českého lva Ivan Acher. Divadelníci využili překlad Terezy Krčálové. Sobotní premiéra začíná v 19.00.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: Josef Kubáník