03.05.2022 13:35

Slovenský institut v Praze zve na setkání s režisérem Romanem Polákem

Setkání se slovenským režisérem ROMANEM POLÁKEM
17. 5. v 18.00, Slovenský institut v Praze, nám. Republiky 3, Praha 1

Slovenský institut v Praze zve na setkání s významným režisérem Romanem Polákem, kde budou současně představeny dva knižní tituly spojující jeho jméno. V prvním případě jde o monografii Čítanie v mysli režiséra (Romana Poláka) slovenské teatroložky Dagmar Inštitorisové, v druhém o publikaci s názvem Horák – Polák: Hovory o divadle. Společného setkání se zúčastní samotný režisér Román Polák spolu s Dagmar Inštitorisovou a speciálním hostem, herečkou Božidarou Turzonovovou. Večerem bude provázet ředitelka Slovenského institutu Ľubica Krénová.

Anotace knih:

Dagmar Inštitorisová: Čítanie v mysli režiséra

Monografie Čítanie v mysli režiséra (Romana Poláka) je výsledkem mnohaletého výzkumu Dagmar Inštitorisové, která přináší první systematické zhodnocení celkové umělecké tvorby jednoho z nejvýznamnějších slovenských režisérů současnosti. Publikace tak přináší podrobný výklad Polákova dramatického, televizního a básnického díla. Součástí titulu je také DVD s režisérovými divadelními, odbornými a publicistickými pracemi a zároveň výběr z jeho osobní biografie a kompletní soupisy jeho děl a ocenění.

Karol Horák a Roman Polák: Horák – Polák: Hovory o divadle

Publikace představuje Romana Poláka od počátků jeho režijní činnosti v amatérském divadle až po působení na profesionálních scénách, nejprve ve Státním divadle v Košicích a následně v Divadle SNP v Martině. Druhou část knihy tvoří komplexní a velice otevřený rozhovor režiséra vedený dramatikem Karolem Horákem, v němž odhaluje detaily režijní práce v činohře i v opeře.

Hlavním mediálním partnerem Slovenského institutu je Český rozhlas.

www.mzv.sk/sipraha

Autor článku: Ľubica Krénová