31.01.2023 15:16

Slovenský režisér Eduard Kudláč připravuje v HaDivadle inscenaci Požár v šťastném Rakousku

HaDivadlo, scéna Centra experimentálního divadla, právě chystá svou třetí premiéru této sezony. Inscenace Požár v šťastném Rakousku poprvé představí brněnskému publiku slovenského režiséra Eduarda Kudláče. Adaptaci románu Felix Austria (2014) ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč připravil sám Kudláč ve spolupráci s Ivou Klestilovou, bývalou členkou souboru HaDivadla. Premiéra se uskuteční 24. února 2023. HaDivadlo se tímto výběrem i navazujícími doprovodnými programy hlásí k posilování česko-slovenské kulturní blízkosti.

Eduard Kudláč (*1972) patří mezi nejvýznamnější osobnosti slovenské divadelní scény. Po studiích divadelní režie na bratislavské VŠMU se prosadil ve slovenském prostředí s tvůrčím kolektivem zabývajícím se experimentálními divadelními formami a neverbálním divadlem. Již v roce 1997 získal kritickou Cenu Dosky jako Objev roku a od roku 2009 je uměleckým šéfem uznávané regionální scény Mestské divadlo Žilina. Čeští diváci jej mohou znát z jeho režijních hostování v pražském Národním divadle (Strasti života, 2015), Divadle pod Palmovkou (Sedmé nebe, 2018) nebo v ostravském Divadle Petra Bezruče (Fligny, koks a fachmani, 2016). Kromě toho se Kudláč věnuje fotografii, v níž minimalistickým způsobem zpracovává intimní, osobní narativy.

V současné době pracuje Kudláč na inscenaci Požár v šťastném Rakousku pro brněnské HaDivadlo, jež bude mít premiéru 24. února 2023. Půjde přitom o divadelní adaptaci příběhu odehrávajícího se na přelomu minulého tisíciletí v Rakousku-Uhersku: „Volná adaptace románu Felix Austria sleduje motiv prosakující toxicity nejen ve vztahu mezi hrdinkami srostlými k sobě jako stromy. Společnost v obraze minulosti je barvitá a emocionálně k sobě přilnavá. Neexistuje však návod, jak udržet sdílenou koexistenci. Jak neuplatňovat moc? Narativ o závislosti i svobodě, z doby příchozího modernismu a zaostřování národnostních identit –⁠ v první spolupráci HaDivadla a předního režiséra slovenské scény Eduarda Kudláče,“ představuje inscenaci dramaturg Matěj Nytra.

S Kudláčem se mohou zájemci blíže seznámit na další ze série Masterclass konající se 15. února od 17.30 na sále HaDivadla. Předmětem prezentace a následné debaty bude Kudláčova režijní tvorba a zamýšlení se nad otázkou, jak vést tvůrčí řez mezi současnou činohrou a otevřenými, post-dramatickými postupy. Jako na většinu doprovodných programů HaDivadla je i na Masterclass vstup volný.

Aktuální působení Eduarda Kudláče v HaDivadle doplní hostování jeho inscenace z domovského Mestského divadla Žilina. Titul Niekto príde podle dramatu významného norského autora Jona Fosseho uvede HaDivadlo již 8. února 2023. Jak je v divadle sídlícím v Alfa pasáži zvykem, představení bude předcházet autorský úvod a následovat beseda s tvůrčím týmem.

V rámci snah HaDivadla o rozšiřující a kontextualizační programy v den hostování od 16.30 proběhne i prezentace této jedné z nejvýznamnějších slovenských scén – Beseda: Mestské divadlo Žilina. Na moderovaném setkání, které je volně přístupné všem zájemcům, osobně vystoupí zástupci žilinského divadla, scény progresivní dramaturgie na slovenské divadelní mapě. 

HaDivadlo se naopak 13. března 2023 představí slovenským divákům s představením inscenace Naši v Žilině.

Tato divadelní spolupráce souvisí s tématem 48. sezony: Blízkost. Jedním z motivů je právě i ohledávání česko-slovenské kulturní blízkosti 30 let po rozdělení našich států. 

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: Tereza Teerink Turzíková, foto: Terezie Fojtová