31.01.2017 15:09

Smetanova Litomyšl nabídne klasiku, operu, jazz i cikánskou hudbu

Program 59. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl od 16. června do 6. července nabídne klasiku, operu, jazz i cikánskou hudbu. Vystoupí téměř kompletní tuzemská interpretační špička včetně Adama Plachetky, Dagmar Peckové nebo Iva Kahánka a sborů všech tří národních divadel. Ze zahraničních umělců se představí například violoncellista Julian Steckel, sopranistka Valentina Nafornitsaová nebo tenorista Pak Sung-kju. Novináře o tom dnes informoval umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Dvě desítky festivalových dnů nabídnou 36 programů. "Chceme festival držet jako místo, kde bude mít návštěvník jistotu, že se setká s českými díly, která se stala světovými," uvedl prezident festivalu a dlouhodobý člen správní rady Pavel Kysilka.

Festival zahájí na zámeckém nádvoří 16. června koncert České filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova, přednese hudbu Smetany a Čajkovského a Brahmsův houslový koncert s Josefem Špačkem. Tradiční Velké finále pak 6. července nabídne výběr slavných operních sborových scén v podání Sboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity Brno za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Mezi šesticí operních titulů budí pozornost Národní divadlo moravskoslezské s novou inscenací Smetanova Tajemství a Rossiniho operu Lazebník sevillský!!! v originálním českém přebásnění Jaromíra Nohavici.
Orchestrální tvorbě budou dominovat Filharmonie Brno pod vedením Tomáše Netopila s Mahlerovou Symfonií č. 1 Titan a Česká Sinfonietta s Radkem Baborákem, která provede Berliozovu Fantastickou symfonii. Stočlenný Budapešťský cikánský symfonický orchestr se představí v pořadu parafrází děl klasických autorů.
Festival letos představí další operní dům, tentokrát Vídeňskou státní operu se sólisty Valentinou Nafornitou, Rachel Frenkelovou a Adamem Plachetkou.
Bohatě zastoupena bude vokálně-instrumentální tvorba. Například ke třístému výročí Jana Václava Stamice bude uvedena jeho Missa Solemnis. Originální verze i ozvěny jazzu, swingu a ragtime zazní v Koncertu na přání s Vojtěchem Dykem, dívčím triem The Puppini Sisters a B-Side Bandem. V koncertu Hommage á Jazz se představí fenomenální trumpetista Arturo Sandoval.
Na návštěvníky čeká také doprovodný program.

Loňský festival Smetanova Litomyšl skončil s přebytkem dva miliony korun. Návštěvnost činila 26.148 lidí a výnos ze vstupného dosáhl zatím rekordní částky 14,3 milionu korun. Přehlídka počítá s vyrovnaným rozpočtem 36 milionů korun. Zhruba 40 procent příjmů tvoří výnos ze vstupného, dotace asi 27 procent, důležité jsou také dary mecenášů a partnerů festivalu.

www.smetanovalitomysl.cz

Autor článku: ČTK: jir, gcm