07.01.2019 10:48

Soubor ProART Company v koprodukci s Tanzkompanie Golde G. připravil scénickou báseň o Emě Destinnové

Ema Destinn_Bouře a klid

Multižánrová scénická báseň z pocitů o Emě Destinnové
Hudební divadlo v koprodukci ProART Company (CZ) a Tanzkompanie Golde G. (DE)

28. 1. 20:00 / Brno, Vila Tugendhat 
18. 2. 20:00 / Brno, Vila Tugendhat

Operní pěvkyně a národní ikona Ema Destinnová jako inspirace pro současné tvůrce. Sama Destinnová se vedle své operní dráhy realizovala jako autorka básní, románů, písní, překladů a jednoho dramatu. Autor projektu Martin Dvořák proto vyzval spisovatelku Alenu Mornštajnovou, skladatele Antonína Fajta, Omara Rojas Ruize, Jana Hanáka alias Sonority, Kryštofa Okrouhlého a choreografku Golde Grunske, aby společně s ním z pocitu o Emě Destinnové vytvořili vlastní dílo. Mozaika z těchto děl pak tvoří kostru večera, jímž jako leitmotiv prostupují Destinnové písně z cyklu Zahrada srdce a vybrané písně Antonína Dvořáka. Podoby a pocity národní hrdinky ztělesňuje pětice interpretek – tanečnice, herečka a zpěvačka - doplněná o mužského protihráče a jevištního partnera Enrica Carusa.

Představení se hraje netradičně v českém i německém jazyce současně, vedle písní z pera Emy Destinnové a Antonína Dvořáka tu stojí současné kompozice elektronické hudby, které vycházejí z nahrávek a hlasu Emy Destinnové. Každá z pěti interpretek pak ztělesňuje odlišné podoby a vlastní představy o Emě Destinnové. Žánrově se večer rozprostírá mezi hudebním a tanečním divadlem a činohrou.

Kateřina Beranová je rodačka z Brna, ale její kariéra čítá především koncertní zastávky ve Vídni, Londýně, Paříži, New Yorku, Lipsku. Irene Bauer je emeritní členkou Wiener Staatsballett. Herečka Kateřina Jebavá je brněnskému publiku známá z inscenací Husy na Provázku a HaDivadla. Dvojice německých tanečnic Grunske – Parejos jsou představitelky braniborské nezávislé taneční scény s mezinárodní působností.

Režie, námět: Martin Dvořák
Choreografie: Martin Dvořák, Golde Grunske a tanečníci
Text: Alena Mornštajnová, Ema Destinnová, Martin Dvořák, Adolf Wenig
Hudba: Ema Destinnová, Antonín Fajt, Kryštof Okrouhlý, Omar Rojas Ruiz, Jan Hanák / Sonority a Antonín Dvořák
Kostýmy: Jindra Rychlá
Účinkují: Irene Bauer, Kateřina Beranová, Kateřina Jebavá, Golde Grunske, Zaida Ballesteros Parejo, Martin Dvořák a Marta Vašková (klavír)

https://www.proart-festival.cz/

Autor článku: ProART