11.10.2017 13:38

Speciální divadelní inscenace představí opuštěné prostory bývalého Hotelu Palace v Ostravě

Speciální divadelní inscenace představí opuštěné prostory bývalého Hotelu Palace na Smetanově náměstí v centru Ostravy. Autoři a herci chystají jen premiéru a tři reprízy. Jinak uzavřené prostory se divákům otevřou od 24. do 27. října. ČTK to dnes řekla Barbora Kocmánková z pořádajícího Kulturního centra Cooltour.

Větší část komplexu budov vznikla v letech 1911 až 1913. Další křídla se dostavovala na počátku 30. let minulého století. V posledních letech byly stavby prázdné a chátraly. Loni byl v jejich části otevřen studentský Kampus Palace s kapacitou 208 lůžek. Zbývající prostory jsou ale prázdné.

Právě do nich se na čtyři dny nastěhuje inscenační tým hry Running [túmór] aneb Poslední večeře v Hotelu Palace. „Tento divadelní projekt vznikl na motivy původní divadelní hry Jakuba Vilímka. Tvůrčí tým se skládá z herců, tanečníků, zpěváků, výtvarníků, fotografů a různých dobrovolníků z Ostravy a z Brna, kteří po čtyři říjnové večery ukážou divákům opuštěné prostory Hotelu Palace ve světle, v jakém je ještě neměli možnost vidět," řekla Kocmánková.

Inscenace je o tabuizované nemoci - rakovině, bolestech těla i duše a lidských pokusech jim čelit. „Ale také o překročení hranice života a smrti. O překročení hranice mezi námi. O překročení hranice v sobě samém. Tento projekt ale nechce moralizovat či strašit, ale přiblížit, netabuizovat a ukázat nemoc z několika různých úhlů pohledu," řekla Kocmánková.

Režie se ujala Tereza Lexová, scénu navrhla Lenka Přibylová. V hlavních rolích se představí Naďa Kovářová, Matěj Pohořálek, Bára Kocmánková, Natálie Janyšková, Natálie Pelcová. Premiéra se uskuteční 24. října.

http://cooltourova.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš