03.10.2017 12:48

Spolek Kašpar otevře nový komorní prostor v Jindřišské ulici

Do nového komorního prostoru v Jindřišské ulici označovaného jako "klubovna" přenese spolek Kašpar v této sezoně inscenace z Bytového divadla Ferdinanda Vaňka z blízké Vodičkovy ulice. Už nyní tam chystá několik premiér, z nichž první bude 9. listopadu Vernisáž Václava Havla. V režii Lukáše Jůzy se v inscenaci objeví Jitka Nerudová, Miloslav Tichý a Jan Zadražil, oznámila ČTK dramaturgyně souboru Lenka Bočková.

Právě dnes oficiálně zahajují "kašpaři" na své domácí scéně v Divadle v Celetné novou sezonu, když představí své herce v netradiční roli. „Nebudou hrát, ale zazpívají písně svému srdci nejbližší," dodala Bočková.

V klubovně se v listopadu ještě objeví Vyrypajevův Kyslík v režii uměleckého šéfa Jakuba Špalka, v lednu vybrané balady z Erbenovy Kytice a v únoru inscenace Dívka s papežem, válka ještě nezačala, složená z textů Michaila Walczaka a Michaila Durněnkova.

„Velká scéna v Celetné nabídne 12. března českou premiéru hry americké autorky Anny Zieglerové Snímek č. 51. Její hrdinkou je Rosalind Franklinová a její - často přehlížená - role při objevu dvoušroubovicové struktury DNA. Příběh vypráví o tom, jak se tato bystrá, tvrdohlavá a odvážná žena pohybovala na území ovládaném muži - na vědeckých pracovištích poválečné Anglie. Hra tak úspěšně balancuje mezi napínavou a morálně složitou kapitolou z historie vědy a lidským příběhem, kladoucím otázky po směru a smyslu života," uvedla Bočková. Hlavní roli ztvární Eva Elsnerová, režisérem bude Filip Nuckolls.

V polovině dubna se v klubovně objeví text herce, loutkoherce, dramatika, hudebníka a umělce Miroslava Vojtíška skrývajícího se pod pseudonymem S.d.Ch. nazvaný Politika správcovny. Autor prózy i divadelních her obdržel dvě Ceny Alfréda Radoka. Politika správcovny je monolog správce fotbalového stadionu, který nesnáší hráče a jiné "dementy", ale jeho skutečný cíl je vyšší, než se na první pohled zdá. Objeví se v něm Jakub Špalek v režii Karla Krále.

http://www.divadlovceletne.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mal