08.10.2001 00:00

Státní opera Praha v Japonsku

Státní opera Praha odlétá 24. 10. na měsíční turné do Japonska. Na svých předchozích třech turné po Japonsku uvedla Mozartovu Kouzelnou flétnu a Straussova Netopýra, tentokrát nabídne poprvé verdiovský titul, a to Aidu. Proto také tato opera chyběla letos na Verdi festivalu v srpnu a září, protože dekorace byla v té době již na cestě do Japonska. Během měsíce uvede soubor Státní opery Aidu celkem 22x v řadě japonských měst - například Hamamatsu, Nagasaki, Fukuoka, Osaka, Nagoya, Sapporo a pět v Tokyo. Představení bude dirigovat italský dirigent Giorgio Croci a Jiří Mikula, vedle sólistů Státní opery, paní Andy-Louise Bogzy, Jordanky Derilovy, Nikolaje Višňakova, Jiřiny Přívratské, Galii Ibragimovy, Milana Bürgera, Olega Korotkova, Jurije Kruglova, Richarda Haana, Lubomíra Havláka a Márii Haan se japonskému publiku představí další - zahraniční - hosté Státní opery, italská sopranistka Simona Zambruno, německý barytonista Johannes von Duisburg a italský tenorista Francesco Petrozzi. Diváci v Nagasaki a v Osace uvidí jako Aidu americkou sopranistku Phenisher Harris.

Soubor Státní opery bude mít ovšem v 6 představeních v Tokyu, Osace, Nagoye a Hamamatsu naprosto jedinečného Radama, a to devětatřicetiletého argentinského tenoristu a současnou světovou tenorovou jedničku José Curu. Je dnes považován za nástupce Luciana Pavarottiho a označován za tenoristu 21. století a určitě ho není nutné našim divákům blíže představovat, málokdo ale asi ví, že profesionálně debutoval José Cura v roce 1994 v Turíně jako Albert Gregor v Janáčkově Věci Makropulos. Jeho partnerkou bude v roli Aidy sólistka Státní opery Anda Louisa Bogza, která mimochodem právě v této roli debutovala letos v červnu ve Vídeňské státní opeře.

A ještě jedna informace - soubor SOP se takříkajíc rozdvojí, takže i během jeho japonského zájezdu jsou zajištěna představení i v Praze - naši diváci nebudou tak o svá představení ve Státní opeře ochuzeni.

Tisková zpráva divadla

Autor článku: redakce