18.09.2018 08:08

Studenti DAMU připravili cyklus scénických čtení Hrdina v českém dramatu

Cyklem Hrdina v českém dramatu připomenou studenti divadelní fakulty česká dramata, která měla v době svého vzniku velký společenský i umělecký ohlas, přesto se dnes opomíjejí. Cyklem scénických čtení se připojí k oslavám stého výročí založení Československa a připomenou klíčové okamžiky, ideje a ideály související se zápasem o svobodnou existenci státu. ČTK o tom za DAMU informovala Petra Honsová.

Představení se budou konat v Divadle U Valšů na Starém Městě a uvádět je bude krátká přednáška věnovaná autorovi a hře. Prvním titulem bude v neděli 23. září hra Josefa Kajetána Tyla Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové. Tyl ve svém velkém dramatu rozkrývá příběh svatého Václava nejen jako politickou, ale především jako lidskou tragédii a rozehrává tak složitý, nejednoznačný a rozporuplný zápas o duši vznikajícího českého národa.

Podle organizátorů cyklu jsou pro něj připravena dramata, která jsou uměleckou projekcí příběhů historických i bezejmenných hrdinů. Jejich osudy vzbuzují věčnou otázku po tom, kdo je vlastně hrdina, kdo je český hrdina či jakou podobu má hrdinství. V říjnu bude na programu Jan Hus Aloise Jiráska a Posel Viktora Dyka, v prosinci Matka Karla Čapka.

Divadelní fakulta AMU už má přes 70 let svou vlastní scénu. V té letošní uvede divadlo DISK osm premiér, první z nich bude dnes večer adaptace románu Egona Hostovského Cizinec hledá byt, kterou připravují studenti Katedry činoherního divadla. Režie se ujal Tomáš Loužný, jenž v textu spatřuje řadu témat, která rezonují také v současné společnosti. „Podivný sled epizod na cestě doktora Marka za velkým životním posláním a neznámou ženou na druhé straně telefonu zcela očividně představuje nenásilnou paralelu současnosti," uvedl.

Zatímco činoherní katedra pracuje s již hotovými texty, studenti Katedry alternativního a loutkového divadla se soustředí především na autorskou tvorbu. Prvním počinem studentů bude v letošní sezoně Rodinná oslava, inscenace na pomezí komunitního divadla a skutečné rodinné sešlosti, do níž jsou zapojeni rodinní příslušníci celého inscenačního týmu. Premiéra bude 19. října. Na podzim se na jeden večer 21. října na jeviště vrátí Vojna, hudebně dramatická skladba Emila Františka Buriana.

Autor článku: ČTK: hrm, gcm, foto: Cizinec hledá byt