10.05.2022 20:02

Studenti HAMU připravili nový festival nonverbálního divadla MyMime

Nový mezinárodní festival nonverbálního divadla uspořádá od 1. do 5. června pražská HAMU pod názvem MyMime. Bude spojením profesionální a studentské scény a nabídne to nejlepší nejen z oblasti fyzického a mimického divadla. Součástí festivalu budou i workshopy, které účastníkům nabídnou možnost na vlastní kůži zkusit pantomimické divadlo, účastnit se intenzivního tvůrčího procesu a podílet se na vzniku zcela nové inscenace. ČTK dnes o tom za pořadatele informovala Klára Havlíčková.

Program chtěli podle Havlíčkové sestavit tak, aby pobavil každého bez ohledu na věk nebo znalosti nonverbálního divadla. Festival představí tři zahraniční hvězdy, a to německou dvojici mimů Bodecker & Neander, francouzskou Compagnie Mangano-Massip a Francouze Benoit Turjmana, kterému přezdívají nový mistr Bean. „Všichni zastupují jedinečné mistrovství mimického divadla naprosto odlišným a osobitým způsobem, čímž bychom rádi poukázali na jeho pestrost," uvedl ředitel festivalu a proděkan pražské HAMU Adam Halaš.

Doplní je osobnosti českého nonverbálního divadla, jako jsou Radim Vizváry, Pierre Nadaud, Arman Kupelyan, klaunské trio Squadra Sua a studentské inscenace.

„Naším cílem není jen vytvořit klasický studentský festival. Chyběla nám možnost ukázat, jak vypadá moderní klauniáda, současné mimické divadlo nebo progresivní fyzické divadlo. Českému publiku je zatím nejvíc známý nový cirkus, a my bychom rádi ukázali, že další odvětví nonverbálního divadla jsou neméně zajímavá," uvedl Halaš.

Festivalový program je rozdělený do dvou částí, jedna se věnuje studentským a absolventským inscenacím, kde se představí nejen studenti Katedry nonverbálního divadla HAMU, ale také Ateliéru fyzického divadla JAMU. Druhá část se věnuje profesionálním inscenacím. Program se bude konat v branickém Divadle BRAVO!, divadle Alfred ve dvoře, Kampusu Hybernská a prostorách pražské HAMU.

Divadelní fakulta AMU pořádá každoročně festival Zlomvaz. Koná se od roku 1994 a připravují ho vždy studenti druhého ročníku bakalářského studia Katedry produkce DAMU. Letos bude 8. do 11. června a představí tvorbu českých, slovenských a polských divadelních škol. FAMU pořádá festival studentských filmů FAMUFEST, osmatřicátý ročník se konal na přelomu března a dubna.

https://www.facebook.com/hamumymime/

Autor článku: ČTK: hrm, mha